Zła wentylacja w mieszkaniu

Niebezpieczne gazywentylacja
Konsekwencją braku właściwej wentylacji jest obniżenie zawartości tlenu w powietrzu do wielkości ok. 19%. Dwutlenek węgla powstający podczas oddychania, jest rzeczą normalną i nie sprawiającą kłopotu w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Problem pojawia się dopiero, gdy wentylacja w naszym domu nie działa sprawnie i dwutlenku węgla zbierze się za dużo w pomieszczeniu. Przebywanie w takich warunkach może doprowadzić do omdlenia. Nadmiar dwutlenku węgla powoduje trudności koncentracji i uczucie zmęczenia. Znacznie groźniejszy jest tlenek węgla, który jest wynikiem pracy urządzeń domowych (kuchenek gazowych, pieców). Jest bezwonny i niewidoczny – dlatego tak niebezpieczny. Tlenek węgla może zaburzyć koordynację ruchów, wywołać zmęczenie lub nawet omdlenie, bóle głowy, dezorientację i mdłości. Nagromadzenie się CO w pomieszczeniu zamkniętym może doprowadzić nawet do śmierci.

Formaldehyd jest bezbarwnym gazem. Ma silny charakterystyczny zapach. Stosuje się go do produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych. Zwykle zawartość formaldehydu w powietrzu wynosi 0,06 ppm. Bardzo często rodzice oczekując przyjścia dziecka na świat decydują się na remont pomieszczenia, które chcą przeznaczyć na pokój dziecinny. Często biorą się za to tuż przed samymi urodzinami. To duży błąd. Tuż po remoncie materiały budowlane uwalniają najwięcej tego gazu. Właściwa wentylacja w takim momencie jest bardzo ważna, gdyż nadmiar formaldehydu
w powietrzu może powodować łzawienie, podrażnienie spojówek, nosa i gardła, uczulenie skóry, a nawet choroby płuc. Radon i inne chemikalia uwalniane są do powietrza praktycznie ze wszystkich materiałów stosowanych w budownictwie. Nadmiar chemikaliów w powietrzu powoduje w dłuższym okresie znaczne ryzyko zachorowalności na nowotwory oraz szereg innych schorzeń.

Wszystkie te zanieczyszczenia mają wpływ na zdrowie dorosłych, znacznie bardziej szkodliwie wpływają na zdrowie i rozwój dzieci. Jednak ciągle niewielu rodziców kojarzy zły stan zdrowia dziecka ze stanem domowej wentylacji. Nie widzimy zagrożenia, ale nie oznacza to, że ono nie istnieje.
W kurzu, który znajduje się w naszych domach znajdują się setki tysięcy alergenów, które mogą powodować wiele dolegliwości. Gazy, które produkujemy w domu, a które za sprawą złej wentylacji nie opuszczają pomieszczeń, są przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci. Niestety problematyka prawidłowo działającego systemu wentylacyjnego jest w Polsce w większości przypadków tematem pomijanym, traktowanym wręcz jako tabu. Niewiele jest również firm podchodzących profesjonalnie do problematyki prawidłowo funkcjonującej wentylacji.
Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kalicka

Źródło: Emka, Velux, home-reviews.com,home-reviews.com

Polecamy Ci również

Zobacz także