Zła wentylacja w mieszkaniu

Kiedy w mieszkaniu panuje zimno i przeciągi, winą za taki stan rzeczy obarczamy nieszczelne okna i drzwi. Zastępujemy je superszczelnymi oknami i nowymi drzwiami. Wydaje się, że problem rozwiązaliśmy, a tymczasem pojawia się nowy kłopot- choć na początku niezauważalny - skutki złej wentylacji.

okap kuchennyCzy wiemy że?
Podczas codziennego użytkowania pomieszczeń w powietrzu pojawiają się substancje, które są uciążliwe i nierzadko szkodliwe dla domowników. Obecna skłonność budowania szczelnych budynków, dzięki czemu mamy zaoszczędzić energię, sprawia, że coraz mniej świeżego powietrza dociera do wnętrza naszych domów. Brak wymiany powietrza powoduje, że wszystkie produkowane w domu zanieczyszczenia pozostają w nim i co gorsze - takim powietrzem oddychamy. Okazuje się, że otaczające nas przedmioty, panele podłogowe, meble czy farba na ścianach, spełniają normy dotyczące emisji szkodliwych substancji do otoczenia. Nie oznacza to jednak, że otaczające nas przedmioty nie emitują nic, bo w minimalnych ilościach uwalniają formaldehyd, związki metali ciężkich, radon czy inne substancje chemiczne. Minimalna emisja nie jest niebezpieczna, gdy pomieszczenie jest skutecznie wentylowane. Jednak gdy wymiany powietrza zabraknie...?
Większość z nas zadawała się tym, że dom jest ciepły i cichy, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele chemikaliów znajduje się w otaczającym nas powietrzu. Na działanie tych zanieczyszczeń narażone są osoby, które spędzają w pomieszczeniach zamkniętych najwięcej czasu. Zła wentylacja pomieszczeń jest przyczyną chorób alergicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization) podaje, że na astmę choruje 300 milionów ludzi, a 255 tys. zmarło z powodu tej choroby w 2005 roku. Według statystyk dzieci spędzają w pomieszczeniach zamkniętych ok. 90% swojego czasu. Jakość powietrza, którym oddychają jest bardzo ważna także ze względu na fakt, że układ oddechowy dzieci rozwija się w kilku pierwszych latach życia. Ból głowy, uczucie zmęczenia, choroby dróg oddechowych, to tylko niektóre objawy świadczące, że w otoczeniu naszych dzieci dzieje się coś niedobrego.

Pleśń – grzyb – wilgoć
Pogoń za coraz to większymi oszczędnościami energii, pociąga za sobą wiele problemów. Mamy co prawda okna i drzwi, które nie wpuszczają do domu hałasu i zimna, ale z biegiem czasu pojawiają się inne, znacznie gorsze niedogodności. wentylacja w mieszkaniuZauważamy skroploną parę na oknach, mokre meble, a w rezultacie grzyb
i pleśń na ścianach. Wszystko przez wilgoć, która pojawia się jako konsekwencja złej lub braku jakiejkolwiek wentylacji. Wilgotność powietrza zbliżająca się do 100% powoduje wzrost pleśni i grzybów. Przebywający w zawilgoconych pomieszczeniach narażeni są na infekcje takie, jak grypa, odra, gruźlica czy astma. Pierwszymi objawami reakcji na alergeny biologiczne są: kichanie, płytki oddech, kaszel, zawroty głowy oraz kłopoty trawienne.

Zagrożenia ukryte
Roztocza doskonale rozwijają się w ciepłym i wilgotnym klimacie. Są głównym alergenem odpowiedzialnym za alergiczny nieżyt nosa i astmę oskrzelową. Badania dowodzą, że w ostatnich latach następuje wzrost liczby uczuleń na te właśnie alergeny. Wśród ciężko chorych na alergie - uczulenie na roztocza kurzu domowego występuje u około 29% osób.
W źle wentylowanych pomieszczeniach roztocza mają doskonałe warunki rozwoju. Dzieci są szczególnie narażone na choroby powodowane przez roztocza kurzu. Spędzają najwięcej czasu
w domu, najpierw w swoich łóżeczkach, a następnie bawią się na podłodze – najlepiej na czymś miękkim, czyli na dywanie. Ogólnie wiadomo, że poduszki, pościele, kołdry, zasłony oraz dywany to największe skupiska roztoczy. Idealnym miejscem ich gromadzenia są również uwielbiane przez dzieci pluszaki.
bezpieczeństwo dziecka w domuAby pozbyć się roztoczy z dywanów i pościeli zaleca się częste pranie tych rzeczy w wysokiej temperaturze. Jeśli chodzi o pluszaki, to zalecane jest włożenie zabawek w workach foliowych do zamrażalnika (raz na 1–2 tygodnie). Ułatwione zadanie mamy zimą. Możemy po prostu wystawić worek z pluszakami na chwilę na balkon.

Pies i kot
Powszechnie wiadomo, że obok alergenu roztocza kurzu domowego, alergeny pochodzenia zwierzęcego są najbardziej powszechnymi przyczynami alergii. Co dziesiąta osoba zagrożona jest alergią pochodzenia zwierzęcego. Nawet jeśli nie trzymamy w domu żadnego zwierzęcia, to fragmenty sierści i tak docierają do naszego domu. Są jednymi ze składników kurzu domowego. Alergeny pochodzenia zwierzęcego wywołują choroby dróg oddechowych – katar sienny lub astmę, pokrzywkę czy wyprysk alergiczny. Dobra wentylacja i dbanie o czystość domu pozwala zminimalizować skutki działania tego alergenu.

Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także