Zlewozmywak ceramiczny w kuchni

Niezależnie od sposobu urządzenia wnętrza – nawet jeśli mamy zmywarkę do naczyń – zlewozmywak nadal pozostaje niezbędnym wyposażeniem kuchni, wokół którego toczą się codzienne czynności.

zlewozmywak kuchennyDziś oprócz funkcjonalności warunkiem koniecznym jest też, aby sprzęt wyglądał estetycznie. Powinien być oczywiście dobrej jakości, tak by mógł nam służyć przez wiele lat. Można znaleźć na rynku zlewozmywak, który spełniałby wszystkie powyższe warunki. Najlepsze rozwiązanie to zlewozmywak ceramiczny. Mimo że produkty wykonane z kamionki szlachetnej (czyli ceramiki) stanowią w miarę nową propozycję na rynku, zdołały zdobyć już wielu zwolenników. Jednym z wiodących producentów zlewozmywaków ceramicznych jest niemieckie przedsiębiorstwo SystemCeram (ceramika kuchenna KeraDomo). Wyroby firmowane marką Śmigielski są pierwszymi na rynku polskim zlewozmywakami ceramicznymi rodzimego pochodzenia.

Cechy materiału
zlewozmywak ceramicznyCeramikę stosuje się już od tysiącleci – jest bowiem tworzywem o niezwykłej odporności i wielu zastosowaniach. Zanim wkroczyła do kuchni, obecna była w postaci blatów w laboratoriach chemicznych – jako tworzywo odporne na różnego rodzaju substancje, wysokie temperatury oraz uszkodzenia. Okazało się, że kamionka szlachetna jako materiał bardzo wytrzymały nadaje się również do produkcji zlewozmywaków. Wypala się ją w piecu w bardzo wysokich temperaturach, dlatego jest bardzo odporna na gorąco (do 1250˚C), a także na zimno. Na powierzchniach z ceramiki można więc bez obaw stawiać gorące naczynia (dno garnka lub patelni może być rozgrzane nawet do 600˚C) czy np. rozdrabniać lód. Wytrzymałość tego materiału dotyczy również uszkodzeń mechanicznych, o jakie nietrudno w kuchni. Uderzenie ciężkim naczyniem lub zarysowanie ostrym nożem nie pozostawią żadnego śladu na ceramicznych zlewozmywakach. Można też stosować środki chemiczne używane często w gospodarstwie domowym. Nawet ceramika w jasnym kolorze nie odbarwi się nawet w kontakcie z sokami o intensywnej barwie (np. z sokiem z buraków). Ceramika jest łatwa w utrzymywaniu czystości. Powierzchnie ceramiczne są idealnie gładkie – dzięki temu są odporne na przywieranie resztek i zanieczyszczeń – oraz neutralne pod względem zapachowym i smakowym. Do czyszczenia można wykorzystać środki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji tego typu tworzyw (np. pastę Bioboy lub Terra Bianca Wpro). Istnieje również możliwość pokrycia zlewozmywaka powłoką CleanPlus (zlewozmywaki firmy SystemCeram), która znacznie ułatwi jego pielęgnację, gdyż jest odporna na przywieranie różnorodnych zabrudzeń, w tym osadów wapiennych, czyli tzw. kamienia.

Klasyfikacja
Ze względu na sposób montażu zlewozmywaków wyróżniamy zlewozmywaki wbudowane (wpuszczane) w blat lub nakładane, zintegrowane z blatem (montowane na równi z nim) oraz podwieszane pod nim. W wielu przypadkach istnieje możliwość zindywidualizowania formy zlewozmywaka (orientacja prawa lub lewa). W ofercie firmy SystemCeram można znaleźć również różnego rodzaju moduły i blaty ceramiczne. Pozwalają one na zaprojektowanie jednolitego wystroju kuchni. 

zlewozmywak do kuchniZlewozmywak ceramiczny w kuchni - zdjęcie 4

Wzornictwo i kolorystyka
Oferta zlewozmywaków ceramicznych jest bardzo bogata i powiększa się z roku na rok. Produkty te charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem, szeroką gamą kolorów oraz kształtów. Zlewozmywaki ceramiczne Śmigielski to na razie 5 modeli dostępnych w sześciu klasycznych kolorach. Do wyboru są zarówno proste zlewozmywaki jednokomorowe, jak i rozbudowane, bardziej funkcjonalne zlewozmywaki półtora-, dwu- oraz dwu i półkomorowe (jako pół komory liczona jest mała komora). Całość uzupełniać mogą różnej długości ociekacze. Atrakcyjny dodatek stanowi armatura z elementem dopasowanym kolorystycznie do zlewozmywaka. Do wyboru jest również wiele innych baterii: klasycznych i nowoczesnych, często wyposażonych w bardzo praktyczne wyciągane wylewki. 

zlew do kuchnizlew kuchenny

Dodatkowe wyposażenie
Aby praca w kuchni była nie tylko obowiązkiem, lecz także przyjemnością, przyda się odpowiednia pomoc. SystemCeram proponuje szeroką gamę praktycznych akcesoriów, które ułatwią każdą kuchenną czynność. Przy ich pomocy nawet zwykły zlewozmywak zmieni się w profesjonalne stanowisko robocze. Do wyboru mamy:

  • deski – wykonane z trwałych i szlachetnych gatunków drewna (m.in. mahoniu), tworzywa sztucznego lub szkła,
  • miseczki – stalowe lub plastikowe,
  • kosze i stojaki na naczynia – wykonane ze stali szlachetnej.

Do zlewozmywaka często dołączony jest korek automatyczny. Istnieje również możliwość zakupienia młynka do rozdrabniania odpadów.

Dlaczego ceramika?
okrągły zlewozmywakProdukty ceramiczne są wykonane z dobrej jakości materiału, odpornego na uszkodzenia. Stanowią również elegancki element wystroju kuchni – czy to nowoczesnej czy urządzonej w tradycyjny sposób. Jedyną problematyczną kwestią może być cena. Koszt zlewozmywaka ceramicznego to zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Ma jednak lepszą wytrzymałość niż tańsze produkty granitowe – w przypadku ceramiki gwarancji udziela się na wiele lat. Polskie zlewozmywaki ceramiczne marki Śmigielski oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach, nie ustępując jakością produktom zagranicznym.

Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Śmigielski Technika Kuchenna

Polecamy Ci również

Zobacz także