Złoto Orientu - kolor roku 2008

Colour Futures Team -  zespół międzynarodowych ekspertów marki Dulux - ogłosił Złoto Orientu Kolorem Roku 2008. Co zadecydowało o takim wyborze? Istotną inspiracją dla ekspertów Colour Futures stały się igrzyska olimpijskie, które w 2008 roku odbędą się
w Pekinie. Kolor Roku nawiązuje do barwy najcenniejszego trofeum przyznawanego sportowcom podczas Olimpiady.

złote ścianyzłoty kolor

Złoto Orientu cechuje także bardzo silny kontekst historyczny, odnoszący się do ekspansji
i  bogactw Cesarstwa Chińskiego. Kolor Roku 2008, a zarazem kluczowy kolor w przyszłorocznej palecie żółtych odcieni, nawiązuje do patyny złota, jednocześnie symbolizując blask i siłę słońca.

Złoto Orientu jest kolorem wyjątkowym z uwagi na swoją wieloznaczność. Z jednej strony pokazuje prawdziwy szacunek do historii, z drugiej zaś ogromny optymizm w patrzeniu na przyszłość. Bardziej niż jakikolwiek inny odcień, posiada możliwość przekazywania nastroju ciepła, towarzyskości
i serdeczności. Wypełnia otoczenie radością i witalnością. Osoby, które wybierają kolor żółty są z reguły kreatywne, ekspansywne i inspirujące, mają „iskierkę” natchnienia. To osoby młode duchem, chcące wyrazić swoją ambicję i ekscentryzm.

złote radiozłoty kolorzłote figurki

Naukowcy badający wpływ koloru na psychikę człowieka utożsamiają kolor żółty z pozytywnym myśleniem oraz komunikacją, stąd często zalecają jego użycie w budynkach uczelni i bibliotek oraz innych miejscach służących nauce i pogłębianiu wiedzy. Odpowiednio zastosowany kolor żółty staje się ciekawym kontrastem dla nowoczesnych form, struktur i  odcieni. Po paletę żółcieni sięgają więc chętnie projektanci, którzy dążą do przełamania wyważonej i stonowanej stylistyki.

Kolor Roku, prezentowany corocznie w książce Dulux Colour Futures, stanowi esencję każdego sezonu. Jest kolorem przewodnim linii, z której się wywodzi oraz występuje zazwyczaj w kilku tematach kolorystycznych sezonu.

Numer Koloru Roku 2008 w Mieszalniku Dulux: 40YY 63/473.
Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Anna Białorucka

Źródło: Dulux

Polecamy Ci również

Zobacz także