Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Bez zmywarki możemy się obejść. Ale czy tego samego nie można powiedzieć
o kuchence mikrofalowej czy pralce automatycznej? Czy tego chcemy czy nie, prędzej czy później również zmywarka stanie się standardem w każdej szanującej się kuchni.

sprzęt kuchennyZmywarki w naszych domach wciąż uważane są za luksus i raczej zbędną fanaberię. Obecność tego urządzenia w polskiej kuchni jest wciąż egzotycznym zjawiskiem jak prysznic czy wanna do hydromasażu w łazience. Zupełnie inne podejście do zmywarek mają mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Tam często są one standardem i uważa się je za urządzenia tak samo ważne jak kuchenki, lodówki czy kuchenki mikrofalowe. Przyczyn tak różnego zdania na temat rodzaju sprzętu AGD nie należy upatrywać tylko i wyłącznie w różnicach w wysokości zarobków. Nasza rezerwa w stosunku do zmywarek - jak to zwykle z uprzedzeniami bywa - wynika głównie z niewiedzy na temat ich możliwości, funkcji i sposobu działania. Do dziś pokutują błędne opinie o niedokładności mycia zmywarek i potrzebie ręcznego poprawiania ich pracy czy niebotycznych rachunkach za prąd i wodę. Oczywiście są takie przedmioty, których nie powinniśmy myć w zmywarce, ale to nie prawda, że prędzej czy później znacznie zniszczy ona naszą piękną zastawę stołową. To co ma ulec zniszczeniu w zmywarce, ma szansę równie szybko zepsuć się podczas ręcznego mycia w zlewie. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki - niektórych materiałów faktycznie nie powinniśmy do zmywarki wkładać, lecz o takich właściwościach danego produktu na etykiecie informuje producent. Dla lepszego zobrazowania korzyści wynikających z faktu posiadania zmywarki w kuchennym arsenale sprzętu AGD przygotowaliśmy poniższe zestawienie. Być może to pomoże nam zweryfikować poglądy na temat tych urządzeń.

zmywarka do naczyńFałszywe opinie o zmywarkach

Opinia 1: Zmywarka nie jest w stanie usunąć naprawdę poważnych zabrudzeń. Bardzo często naczynia wyjęte z jej wnętrza wymagają dodatkowej kosmetyki.
Nieprawda: Zastawa stołowa umyta z zastosowaniem właściwego programu zmywania zawsze będzie idealnie czysta, nabłyszczona i wolna od smug i zacieków, co trudno jest uzyskać myjąc naczynia ręcznie. Dzięki pracy specjalnych ramion zraszających woda dotrze do najtrudniej nawet dostępnych miejsc i zakamarków. Zmywarki bardziej zaawansowane technologicznie automatycznie dobiorą program mycia – nie ma mowy o ręcznym poprawianiu efektów ich pracy.

Opinia 2: Naczynia i sztućce podczas mycia w zmywarce ulegają stopniowej, regularnej degradacji. Tracą swój połysk, matowieją, mogą się przebarwiać.
Nieprawda: Praktycznie wszystkie tradycyjnie wykonane przedmioty zastawy stołowej można zmywać w zmywarce. Właściwie dobrany program zmywania nie wpłynie w żaden sposób na ich jakość, nie osłabi ich trwałości w większym stopniu niż mycie tradycyjne. Jak od każdej reguły, także i od tej istnieje kilka wyjątków. Drewniane przedmioty na skutek długotrwałego traktowania środkami myjącymi oraz wysoką temperaturą mogą ulec odbarwieniom, cienkie sztućce drewniane napęcznieją i ulegną zwichrowaniu. To samo może stać się z nimi jednak także podczas mycia w zlewozmywaku. Szczególnie cenną, kruchą i zdobioną zastawę stołową bezpieczniej będzie umyć ręcznie. Wówczas mamy stałą kontrolę nad procesem zmywania i możliwość natychmiastowego zareagowania w razie konieczności. Ryzykowne będzie także mycie w zmywarce sztućców klejonych (mogą się rozwarstwić). Przedmioty wykonane z miedzi, cyny i aluminium po pewnym czasie mogą zacząć matowieć. Jeśli naczynia i sztućce nie mają odpowiednich oznaczeń dopuszczających ich mycie w zmywarce lepiej nie ryzykujmy – tworzywa sztuczne różnie reagują na regularne traktowanie ich środkami chemicznymi i wodą o wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że im więcej programów zmywania posiada zmywarka, tym mniej ograniczeń jeżeli chodzi o rodzaj przedmiotów, które możemy w niej umieścić.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także