Zmywarki do naczyń

Zmywarki do naczyń

Zmywarki do naczyń są przydatne w każdym mieszkaniu, pozwalają oszczędzać czas, energię i wodę.

Współczesne, oszczędne modele zmywarek na jedno mycie zużywają przeciętnie 10-15 litrów wody. To trzykrotnie mniej, niż jest potrzebne do ręcznego umycia takiej samej ilości naczyń. Zmywarka myje naczynia dokładniej ponieważ używa wody o znacznie wyższej temperaturze (nawet do 70°C), niż mogą wytrzymać ludzkie dłonie. W dodatku do jej podgrzania zużywa mniej energii niż podczas tradycyjnego mycia (0,8 do 1 kWh). Wybierając zmywarkę przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej typ, funkcje i wyposażenie, klasę energetyczną oraz koszty eksploatacji, a także bezpieczeństwo użytkowania.

fot. Candy

Typ zmywarki

Zmywarki do naczyń dostępne obecnie na rynku mają dwa podstawowe wymiary: 60x 85x 60 cm i 45x85x60 cm (szerokość x wysokość x głębokość), można jednak znaleźć również niestandardowe modele. W  większych mieści się 12-15 kompletów naczyń, w mniejszych – 8-9 (komplet to zestaw dla jednej osoby: talerz głęboki i płaski, szklanka, zestaw sztućców). Kupując zmywarkę zawsze warto obejrzeć jej wnętrze i sprawdzić, czy jest odpowiednio dużo miejsca na wstawianie innych, zwłaszcza dużych naczyń - garnków, patelni, misek itd. Wszystkie typy zmywarek oferowane są w wersjach wolnostojących i do zabudowy. Najpopularniejsze są w kolorze białym lub inox (stal szlachetna), choć część producentów oferuje modele imitujące wykończenie drewnianą okładziną
i kolorowe.

Programy pracy, funkcje użytkowania
Obecnie standardem na rynku są zmywarki wyposażone nie tylko w podstawowe programy pracy lecz również w wiele programów dodatkowych pozwalających oszczędzać energię oraz przeznaczonych do mycia konkretnego typu naczyń. Nowością są zmywarki inteligentne, które nie wymagają programowania - wyposażono je w system czujników, które rozpoznają rodzaj naczyń i stopień ich zabrudzenia i samodzielnie dobierają program, temperaturę oraz czas zmywania. Większość modeli pozwala także na dość swobodną ręczną regulację temperatury wody (od 35 do 70°C).

Programy podstawowe
Mycie wstępne do mycia bardzo zabrudzonych naczyń lub wówczas, gdy naczynia zostają w zmywarce przez kilka dni zanim włączymy urządzenie. Zmywarka przepłukuje naczynia zimną wodą przez ok. 15 minut. Zużycie wody wynosi 3-4 litry.
Program standardowy do mycia średnio zabrudzonych naczyń w temperaturze 55-65 st. C. Mycie trwa od 60 do 110 min, w zależności od modelu zmywarki. Zużycie wody - 10-15 litrów.
Program intensywny do mycia garnków i bardzo zabrudzonych naczyń. Czas trwania ok. 120 minut, temperatura wody od 40 do 70 st. C. Zużycie wody 12-17 litrów.
Programy dodatkowe
BIO program do zmywania naczyń nieodpornych na wysoką temperaturę. Temperatura wody używana do zmywania wynosi najwyżej 50 st. C, jednak program trwa dłużej (nawet 150 minut), by detergenty efektywnie podziałały na naczynia.
Program skrócony przeznaczony do lekko zabrudzonych naczyń. Czas trwania wynosi do 30 min. Program ten pozwala na szybkie umycie lekko zabrudzonych naczyń w temperaturze 40 st. C, co oszczędza czas i energię.
Program delikatny przeznaczony do mycia delikatnych, szklanych naczyń w temperaturze 40 st. C.
Program ekonomiczny skrócony program do mycia lekko i średnio brudnych naczyń pozwalający na oszczędzanie energii i zużywający jedną trzecią wody mniej od programów standardowych.
Pół wsadu mycie naczyń prowadzone jest tylko w jednym koszu (zazwyczaj górnym). W tą funkcję najczęściej wyposażone są duże zmywarki na 12-15 kompletów naczyń. Program pozwala umyć mniejszą ilość naczyń, połową wody używanej normalnie.
Program do butelek, smoczków i talerzyków dziecięcych niemowlęce wyposażenie układa się na specjalnie do niego przystosowanej klapce. Zmywarka pracuje z najwyższą temperaturą wody, by zapewnić higienę dziecięcych naczyń.
Program LEGO przeznaczony do mycia drobnych elementów z tworzyw sztucznych (np. klocki) w temperaturze 40 st. C
Dodatkowe funkcje
Skracanie czasu funkcja redukuje o połowę czas trwania każdego programu bez obniżenia jakości zmywania.
Opóźniony start możliwość ustawienia czasu, kiedy urządzenie rozpocznie pracę. Pozwala to na zaprogramowanie zmywarki, by włączyła się nocą, gdy obowiązuje tańsza taryfa opłat za prąd.
Oświetlenie wnętrza umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza zmywarki.
Sygnał dźwiękowy zmywarka dźwiękiem informuje o zakończeniu zmywania naczyń.

Sterowanie zmywarką - sposób sterowania zmywarką ma bezpośrednie przełożenie na cenę urządzenia. Podstawowe modele wyposażone są w proste panele bez wyświetlacza. Panel może być umieszczony w górnej części urządzenia i wówczas jest zawsze dostępny lub na krawędzi drzwiczek - po ich zamknięciu staje się niewidoczny. Pracą droższych modeli zawiaduje komputer pokładowy - te zmywarki w większości mają duże wyświetlacze na przedniej części urządzenia (ostatnio coraz popularniejsze stają się panele dotykowe), informujące o wszystkich aspektach pracy sprzętu, konieczności uzupełnienia poziomu nabłyszczacza, czy soli oraz umożliwiające zaprogramowanie parametrów, a także dokładnej daty i godziny zmywania.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także