Nowoczesne ściany - panele tapicerowane

Wojciech Lechowski
Panele ścienne tworzą efektowny i niepowtarzalny charakter wnętrza
Panele ścienne tworzą efektowny i niepowtarzalny charakter wnętrza Dappi
Panele tapicerowane to nowość na polskim rynku. Są to miękkie moduły (o różnych kształtach), pokryte z wierzchu tkaniną. Przyklejone do ściany (np. w sypialni) pięknie dekorują wnętrze oraz pełnią funkcję praktyczną. Mogą być bowiem zagłówkiem łóżka.

Tapicerowane ściany robią prawdziwą furorę. Znani projektanci coraz chętniej wprowadzają do wnętrz tkaninę w takiej właśnie postaci, a w krok za nimi podążają również osoby niezwiązane zawodowo z branżą wnętrzarską. Miękkie panele najczęściej stosuje się w sypialniach, ale równie dobrze sprawdzą się też w pokojach dziecięcych i salonie. Tą nietypową okładzinę ścienną można kupić gotową lub stworzyć ją samodzielnie. Drugi sposób wymaga poświęcenia i odrobiny czasu, ale w efekcie końcowym jest tańszy i niezwykle satysfakcjonujący.

Zobacz, jak wykorzystać tapicerowane panele w mieszkaniu

Ściana w sypialni

Sypialnia kojarzy się nam z przytulnością i miękkością. Wszyscy doskonale znamy tapicerowane zagłówki łóżek, które stanowią wygodne podparcie dla naszych pleców w czasie np. czytania książki. Jednak zagłówek to tylko namiastka przyjemnej miękkości, która w sypialni może zagościć na dużo większym obszarze ściany lub nawet na całej jej powierzchni. To właśnie do tego celu wykorzystuje się innowacyjne panele tapicerowane.

Panel tapicerowany to pojedynczy moduł (najczęściej prostokątny), który składa się z podkładu, warstwy gąbki tapicerskiej oraz wierzchniej tkaniny. Podkładem jest przeważnie płyta MDF lub po prostu zwykła sklejka. Do niej mocuje się gąbkę o tym samym wymiarze oraz tkaninę. Najlepiej jeśli jest to tkanina typowo obiciowa, czyli taka, którą stosuje się do tapicerowania mebli. Tego rodzaju tkaniny pokryte są z wierzchu specjalnymi warstwami ochronnymi (np. teflonem). Zabezpieczenia sprawiają, że materiał jest bardziej odporny na zabrudzenia oraz wilgoć i łatwiej się go czyści.

Pojedyncze panele łączy się w całość poprzez przyklejenie lub inne zamocowanie ich do ściany - jeden obok drugiego. W ten sposób można stworzyć dekorację jednorodną (zastosować takie same panele) lub popuścić wodze fantazji i zamontować elementy o różnych wzorach lub fakturach. Tapicerka ścienna może być pikowana lub nie, pokryta naturalną skórą lub tkaniną oraz ułożona na dowolnej przestrzeni i w dowolny sposób. Warto jednak zdecydować się na taki sposób jej wykończenia, który najlepiej wpisze się w stylistykę wnętrza.

Panele tapicerowane do pokoi dziecięcych

Na rynku nie brakuje również paneli tapicerowanych o typowo dziecięcym wzornictwie. Świetnie sprawdzą się w roli dekoracji oraz miękkiej i przyjemnej w dotyku osłony ściany (np. nad łóżkiem czy w kąciku zabaw). To doskonały sposób na uatrakcyjnienie przestrzeni naszych milusińskich i stworzenie wnętrza, w którym dzieci będą przebywać jeszcze chętniej.

Wzór tapicerowanych paneli można dobrać do dziecięcej pościeli, dywanu lub pokusić się o jeszcze inne zestawiania. Wśród tkanin znajdziemy również te z motywami bajkowych postaci, co z pewnością doceni każdy malec. A jego radość będzie jeszcze większa, gdy tapicerkę ścienną zrobimy samodzielnie. Nie jest to wcale zadanie trudne. Trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i akcesoria. Podstawowymi są: określonych wymiarów płyty, gąbka, klej, zszywacz tapicerski oraz tkanina. Podczas pracy należy zachować staranność i uważać, by gąbka została równo i solidnie przymocowana do płyty. Kolejnym krokiem jest obicie paneli tkaniną, co wykonuje się przy użyciu specjalnego zszywacza. Także i na tym etapie konieczna jest precyzja. Tylko wówczas tapicerka ścienna będzie prezentowała się efektownie.

Tapicerowana ściana to cichsze pomieszczenia

Zbyt cienkie i kiepskie pod względem akustycznym ściany są zmorą niejednego z nas. Niestety tak, jak my słyszymy sąsiadów, tak i oni słyszą nas. To bardzo krępujące i mało komfortowe w domowych warunkach. Sposobem na poprawę tej sytuacji jest wyciszenie ścian, czyli zwiększenie ich grubości, poprzez dołożenie dodatkowej warstwy izolacji akustycznej.

Wprawdzie do profesjonalnych wyciszeń służą specjalne maty akustyczne, ale problem ten doskonale rozwiązują również dekoracyjne panele tapicerowane. Zatem zastosowanie ich przynosi podwójne korzyści – niekwestionowaną estetykę wnętrza i poprawę jego akustyki. Pogłos będzie zredukowany nawet wówczas, gdy tapicerka znajdzie się na niewielkim fragmencie ściany.

Tkanina na ścianie – możliwości zastosowań

Panele tapicerowane stosuje się przede wszystkim w sypialniach i pokojach dziecięcych. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, by tkaniną udekorować ścianę w salonie, przedpokoju, garderobie czy nawet w kuchni. Odpowiednio dobrana tapicerka ścienna będzie doskonałym tłem np. pod telewizor. Można też przymocować ją miejscu, w którym zwykle siadamy, by wygodnie zakładać  i zdejmować obuwie. Doskonale sprawdzi się również w kąciku jadalnianym. Wyeksponuje go i subtelnie podkreśli jego obecność w tradycyjnej aranżacji kuchennej.

Materiał minky sprawdzi do obicia paneli w pokoju dziecka.
Materiał minky sprawdzi do obicia paneli w pokoju dziecka. Dappi
Stylowy, beżowy materiał pięknie będzie się prezentował w salonie.
Stylowy, beżowy materiał pięknie będzie się prezentował w salonie. Dappi

Najbardziej efektowne panele tapicerowane to te, do których wykończenia wykorzystano tkaniny o przestrzennej fakturze lub z błyszczącą nitką. Takie materiały stwarzają wrażenie trójwymiarowości. Płaskie i gładkie tkaniny nie wyglądają tak dobrze i wymagają urozmaicenia np. poprzez pikowanie. Bardzo reprezentacyjne są miękkie welury, jedwabie oraz altancara. Ostatni z wymienionych materiałów jest odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne, przez co sięga po niego coraz szersze grono projektantów.

Ile kosztują panele tapicerowane na ściany

Panele tapicerowane można nabyć w renomowanych sklepach wnętrzarskich, zamówić w sieci lub wykonać je samodzielnie. Niestety za gotowe, a dodatkowo innowacyjne i niebanalne rozwiązania, trzeba sporo zapłacić. W zależności od gatunku zastosowanej tkaniny obiciowej 1 m² tapicerki ściennej kosztuje od około 250 do 500 zł. Za modułowy zagłówek o dziecięcym wzorze zapłacimy około 2 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl