Aranżacje - poradnik

Czy ciemną kuchnię warto włączyć do salonu?

kuchnia otwarta na salonOtwarcie kuchni na salon ma tylu samo zwolenników, co i przeciwników. Warto jednak zauważyć, że rozwiązanie jest coraz częściej spotykane w budownictwie. Jeśli kuchnia nie posiada okna i nie dociera do niej światło dzienne – wyburzenie ścian i połączenie jej z powierzchnią salonu spowoduje z całą pewnością doświetlenie strefy kuchennej. Kuchnie o małej powierzchni użytkowej zyskują też wówczas na przestrzeni. Jednak stosując taką aranżację, trzeba zdawać sobie sprawę, że część kuchenna zostaje wystawiona na widok publiczny w naszym domu. Goście będą mieli zatem wgląd w panujący w kuchni porządek. Ponadto, w salonie mogą unosić się zapachy przyrządzanych potraw i będzie w im słyszalny dźwięk pracującego okapu, czy zmywarki do naczyń. Alternatywą dla kuchni całkowicie otwartej jest interesująca aranżacja kuchni częściowo przysłoniętej, np. drzwiami lub ścianką przesuwną.

Jakie meble pasują do wnętrza w stylu angielskim?

meble w stylu angielskimStyl angielski jest dość charakterystycznym sposobem urządzania przestrzeni mieszkalnych. Charakterystyczne powinny być zatem i meble. W takich wnętrzach dobrze komponują się sprzęty pochodzące z minionych epok. Doskonałe są meble stylizowane, posiadające tłoczone nogi i rzeźbione fronty. Zasadniczą rolę odgrywają tu obszerne kanapy i głębokie fotele. Materiał zastosowany do wykonania ich obić powinien być wzorzysty, najlepiej z motywem roślinnym. We wnętrzach w stylu angielskim obserwuje się duże nagromadzenie sprzętów. Bez obaw można zatem stosować niewielkie podręczne stoliki, komódki, otwarte półki, przeszklone biblioteczki, itp. niewielkich rozmiarów meble. Ich kolorystyka powinna być raczej jasna. W intensywniejszych barwach dopuszcza się jedynie jeden, góra dwa sprzęty w tym samym pomieszczeniu. Dominują kolory takie, jak: kremowy, beżowy, czy rozmyty błękit. Rozświetlająco na wymienione barwy wpłynie bordo lub kolor intensywnie niebieski.Tkaniny w angielskim wnętrzu

zasłony do angielskiego wnętrzaObecność tkanin we wnętrzach urządzanych w stylu angielskim jest obowiązkowa. Najlepiej jeśli są to materiały naturalne, np. len lub bawełna, posiadające widoczny splot włókien i wyraziste wzory. Wzornictwo na tkaninach to przede wszystkim motywy kwiatowe i roślinne. Oprócz nich dopuszczalne są również pasy oraz krata. Tkaniny w angielskim wnętrzu są obecne na każdym kroku. W oknach wiszą wzorzyste zasłony, na stolikach leżą bieżniki o podobnym wzorze, a na kanapach i fotelach znajduje się niezliczona ilość ozdobnych poduszek. Często porozkładane są też koce i pledy. Jako, że Anglicy szanują dzieło ludzkich rąk – w ich wnętrzach jest też miejsce na ręcznie haftowane lub wykonane na szydełku serwety.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także