Porady - poradnik

Czy kolejność ustawienia kuchennych szafek oraz sprzętów ma znaczenie?

meble kuchenneKolejność ustawiania sprzętu oraz mebli kuchennych ma ogromny wpływ na funkcjonalność naszej kuchni oraz na ergonomię kuchennych zadań. Bardzo ważną zasadą przy projektowaniu kuchni jest tzw. zasada trójkąta. Chodzi tu o umiejscowienie względem siebie lodówki, kuchenki i zlewu tak, aby nie przemierzać zbędnych odległości w trakcie przygotowywania posiłków. Te trzy elementy powinny być w zwarty sposób umiejscowione na wierzchołkach trójkąta. Pierwsza w kolejności powinna stać lodówka. Dobrze ją ustawić jak najbliżej wejścia, aby sprawnie rozłożyć zakupy. Dodatkowo, domownicy będą mogli wygodnie z niej skorzystać, nie przeszkadzając osobie gotującej. Obok lodówki umieszcza się zlew, zostawiając jednak odstęp, aby można było przy lodówce postawić rzeczy, które chcemy do niej włożyć lub z niej wyjąć. Przy zlewie umieszczamy zmywarkę, po jego prawej stronie, gdy jesteśmy praworęczni lub po lewej, gdy jesteśmy leworęczni. Dalej ustawiamy kuchenkę. W ten sposób utrzymujemy logiczny ciąg – najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, myjemy je, przygotowujemy składniki, następnie gotujemy. Pamiętajmy jednocześnie, aby przy zlewie oraz przy kuchence pozostawić odpowiednią ilość blatu do pracy, min. 30 cm w miejscu, gdzie odstawiamy sprzęty oraz min. 60 cm na blat roboczy. Dodatkowo, przy kuchence umieszczamy blat roboczy, przy którym będziemy przygotowywać posiłki. Powinien on mieć min. 80 cm długości. Jeśli nasza kuchnia jest mała, warto zastosować rozwiązania kompaktowe typu „2 w 1”, np. piekarnik pełniący jednocześnie rolę mikrofalówki. Dzięki temu zyskamy cenne centymetry blatu roboczego.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także