RTV/AGD - poradnik

Czy krajalnica przyda się w kuchni?

zdjęcie 1Krajalnica w kuchni bardzo ułatwi krojenie na cienkie plastry sera, wędliny, czy też podzielenie na równe kromki chleba. Można co prawda zastanowić się, czy takie urządzenie jest nam potrzebne, skoro w sklepie możemy dostać wszystko już pokrojone. Jeśli jednak mamy zamiar sobie takie sprawić, to warto wybrać najlepsze. Warto wybrać model, który zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo, z przyciskiem, który należy trzymać w trakcie krojenia. Istnieją modele, które mogą posiadać funkcje pracy ciągłej i przerywanej. Wygodne są modele krajalnic, które mają pochyłe położenie prowadnicy, bowiem ułatwia to w dużym stopniu przesuwanie krojonego produktu. Do każdej krajalnicy dodawane są przystawki - dociskacze, którymi trzyma się produkt podczas krojenia. Większość dostępnych na rynku krajalnic posiada regulowany zakres krojenia, który można ustawić za pomocą zamontowanego pokrętła. Zakres ten obejmuje przedział od 1 mm do nawet 22 mm. Bardzo cienkie plasterki nadają się do krojenia wędliny i żółtego sera. Górny zakres krojenia odróżnia od siebie poszczególne modele krajalnic, ponieważ może on wynosić od 15 do 22 mm. Jeśli planujesz wykorzystywać krajalnicę do przygotowywania steków, wybierz raczej model z górnym zakresem krojenia. Jeśli kuchnia nie jest zbyt przestronna, to warto wybrać model z możliwością całkowitego złożenia.

Czy płyta ceramiczna wymaga specjalnych garnków?

zdjęcie 1Płyty ceramiczne grzeją tylko w obrębie pól grzewczych i przekazują energię bezpośrednio do garnka przez kontakt z nim. Aby gotowanie na płycie było funkcjonalne i ekonomiczne garnki muszą mieć idealnie płaskie dno - wówczas energia bez większych strat użyta jest do gotowania. Dobry garnek powinien mieć dno o takiej samej średnicy co pole grzejne płyty. Powinien być też ciężki - oznacza to że ma grube dno i dzięki temu gotowanie będzie jeszcze bardziej ekonomiczne. Do gotowania na płycie ceramicznej należy więc używać wyłącznie garnków specjalnie do tego przeznaczonych. Doprowadzenie wody do wrzenia w garnku o krzywym dnie może trwać bardzo długo co powoduje duże straty energii. Cena dobrych garnków do płyty ceramicznej to około 300/500 zł za komplet 4 szt.

Czy lodówka, chłodziarka i chłodziarkozamrażarka to to samo?

zdjęcie 1Lodówkami potocznie nazywa się chłodziarki i chłodziarkozamrażarki, choć zasadniczo różnią się one od siebie. Chłodziarkozamrażarki mają parę samodzielnych drzwi. Jedne z nich, najczęściej umiejscowione wyżej, ukrywają dużą komorę chłodziarki, w której panuje temperatura od około +3 do około +7°C. Druga komora to zamrażarka, w której wytwarzane są temperatury o wartościach sięgających nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także