Montaż - poradnik

Czy parkiet można układać samodzielnie?

zdjęcie 1Podłoga w mieszkaniu czy domu jest jednym z najbardziej eksploatowanym miejscem. Powinna być trwała i służyć nam na lata. Czy zatem można zdecydować się na położenie parkietu samodzielnie? Jeżeli chcemy, by nasz parkiet był dobrze ułożony a podłoga służyła nam przez długie lata to ułożenie parkietu najlepiej zlecić wykwalifikowanemu fachowcowi.

Jak zaplanować gniazdka w salonie?

zdjęcie 1Rozmieszczenie gniazdek w salonie powinno być starannie przemyślane. Zdarza się, że salon podzielony jest na kilka stref: strefę telewizyjną, strefę wypoczynkową czy strefę jadalnianą. Gniazdka w każdej z tych stref muszą umożliwiać wygodnie z nich korzystanie. Planując gniazdka, należy liczyć się z pewnymi zasadami, generalnie na każde 5m2 pomieszczenia powinno znaleźć się przynajmniej jedno gniazdko, montowane na wysokości 0,3 m. Oczywiście w salonie z wydzielonymi strefami, gniazdek musi być znacznie więcej. I tak, w strefie telewizyjnej konieczne są przynajmniej dwa gniazdka podwójne, jeśli dodatkowo planujemy umieścić lampkę, także należy wziąć to pod uwagę. W strefie wypoczynkowej, z pewnością przyda się jedno gniazdko podwójne, podobnie jak w strefie jadalnianej.

Jak wieszać obrazy - domowa galeria?

zdjęcie 1Obrazy, plakaty, to ozdoba wnętrza. Aby jednak uzyskać odpowiedni efekt i uniknąć „bałaganu” na ścianie, trzeba stosować kilka podstawowych zasad:

  • wieszaj obrazy na wysokości wzroku, tam jednak gdzie siedzimy, wieszajmy je niżej, abyśmy mogli swobodnie podziwiać je z pozycji siedzącej;
  • na dużej powierzchni wieszajmy proporcjonalnie duży obraz lub dwa mniejsze obok siebie, gdyż mała reprodukcja „zginie” i będzie niezauważalna;
  • jeśli obrazy wieszamy np. nad sofą, stołem, wybierajmy dla nich układ poziomy, jeśli zaś mamy do dyspozycji wąski kawałek ściany - układ pionowy.
Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także