RTV/AGD - poradnik

Czy płyta ceramiczna wymaga specjalnych garnków?

zdjęcie 1Płyty ceramiczne grzeją tylko w obrębie pól grzewczych i przekazują energię bezpośrednio do garnka przez kontakt z nim. Aby gotowanie na płycie było funkcjonalne i ekonomiczne garnki muszą mieć idealnie płaskie dno - wówczas energia bez większych strat użyta jest do gotowania. Dobry garnek powinien mieć dno o takiej samej średnicy co pole grzejne płyty. Powinien być też ciężki - oznacza to że ma grube dno i dzięki temu gotowanie będzie jeszcze bardziej ekonomiczne. Do gotowania na płycie ceramicznej należy więc używać wyłącznie garnków specjalnie do tego przeznaczonych. Doprowadzenie wody do wrzenia w garnku o krzywym dnie może trwać bardzo długo co powoduje duże straty energii. Cena dobrych garnków do płyty ceramicznej to około 300/500 zł za komplet 4 szt.

Czy lodówka, chłodziarka i chłodziarkozamrażarka to to samo?

zdjęcie 1Lodówkami potocznie nazywa się chłodziarki i chłodziarkozamrażarki, choć zasadniczo różnią się one od siebie. Chłodziarkozamrażarki mają parę samodzielnych drzwi. Jedne z nich, najczęściej umiejscowione wyżej, ukrywają dużą komorę chłodziarki, w której panuje temperatura od około +3 do około +7°C. Druga komora to zamrażarka, w której wytwarzane są temperatury o wartościach sięgających nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera.

Czy suszarka do bielizny pobiera dużo prądu?

zdjęcie 1To zależy. Im lepiej odwirowana bielizna w pralce, tym koszt jej suszenia mniejszy. Informacje na temat zużycia energii dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”, znajdziemy na etykiecie urządzenia o tej funkcji. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także