Porady - poradnik

Czy poduszka sztuczna to dobry wybór do łóżka sypialnianego?

zdjęcie 1Poduszka jest bardzo istotnym elementem łóżka sypialnianego. Obok kołdry zapewnia komfort i doskonały sen, który jest tak ważny każdego dnia. Często stoimy przed koniecznością wyboru odpowiedniej poduszki. Czym jednak się charakteryzują poduszki sztuczne? Jakie do nich zaliczymy? To tylko podstawowe pytania. Do poduszek sztucznych zaliczymy poduszki z gąbki, z lateksu, z włókien sylikonowych, z pianek odkształcających. Najmniej używane są poduszki gąbkowe. Są jednak najtańsze, bowiem wykonane z poliuretanu. Nie należą do najbezpieczniejszych i najwygodniejszych, bo odkształcają się nie tak jak powinny, z tego powodu kark i głowa są wygięte w nienaturalny sposób. Poduszki z gąbki często są alergizujące. Poduszki z lateksu są trwałe, elastyczne i wytrzymale na odkształcenia. Są antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pianka lateksowa reaguje na ciepło. Przejmuje ciepło ciała i dostosowuje się do jego kształtu. Są jednak dość drogie. Poduszki z włókien sylikonowych są bardzo sprężyste, dzięki czemu zachowują zawsze odpowiedni kształt. Mają właściwości antyalergiczne. Poduszki takie charakteryzują się doskonałą izolacja, są lekkie, miękkie i puszyste. Ma właściwości termoizolacyjne, zapewniając komfort. Rozpiętość cenowa waha się od 45 zł do 150 zł. Poduszki z pianek odkształcających (memory), jak sama nazwa wskazuje są z odkształcającej się, specjalnej pianki. Są nieco podobne do zwykłej gąbki, jednak nie uczulają i są fizjologiczne. Idealnie dostosowują się do kształtu ciała (karku i głowy), zapewniając optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Koszt takiej poduszki oscyluje w granicach 80 zł.

Wybór poduszki jest niezwykle ważny. Pamiętajmy, ze poduszka powinna zapewnić komfort i wypoczynek.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także