RTV/AGD - poradnik

Czy suszarka do bielizny pobiera dużo prądu?

zdjęcie 1To zależy. Im lepiej odwirowana bielizna w pralce, tym koszt jej suszenia mniejszy. Informacje na temat zużycia energii dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”, znajdziemy na etykiecie urządzenia o tej funkcji. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,015 zł (koszt 1 kWh to 0,29 zł, czas suszenia około 100 minut).

Suszarka czy pralko-suszarka?

zdjęcie 1Pralka i suszarka zamknięta w jednym urządzeniu, to niewątpliwie oszczędność miejsca. Można w niej wysuszyć jednorazowo jednak tylko połowę ładunku, czyli około 2,5 kg – przy pojemności bębna 5kg. Suszenie trzeba więc zwykle rozłożyć na dwie tury. Oszczędność miejsca to chyba jedyny atut pralko suszarek. Ich użytkownicy wskazują na wady tych urządzeń: suszenie w dwóch turach jest uciążliwe i czasochłonne. Pralko-suszarki nie suszą bielizny w stu procentach, trzeba ją więc dosuszać w sposób tradycyjny. Suszarka to urządzenie wąsko wyspecjalizowane – w suszeniu bielizny. Z tej racji lepiej spełnia swoją funkcję. Użytkownik może wybrać suszenie kompletne „do szafy”, (bez konieczności prasowania) oraz skrócone „do prasowania” (lekko wilgotne rzeczy łatwiej wyprasować).

Montaż piekarnika w słupku

zdjęcie 1Zamontowanie piekarnika na wyższym poziomie, wśród szafek jest bardzo dobrym pomysłem, i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze jest to rozwiązanie wygodniejsze – szczególnie dla pleców, nie trzeba się schylać; po drugie jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla domu, w którym są małe dzieci. Piekarnik jest zamontowany na wysokości niedostępnej dla małych rączek, dzięki temu unikniemy możliwości poparzenia czy regulowania pokrętłami piekarnika. Jaki model piekarnika do słupka najlepiej wybrać? Przede wszystkim warto szukać modelu do zabudowy. Musi też być samodzielny, a nie zintegrowany z płytą grzejną. Co to oznacza? Piekarnik musi mieć własny panel sterowania - wtedy możemy zamontować go w miejscu dowolnym, niezależnie od tego, gdzie jest płyta do gotowania. Zintegrowane modele piekarników i płyt mają wspólny panel sterowania i wtedy muszą być zamontowane obok siebie. Jeśli decydujemy się na zamontowanie piekarnika wyżej, trzeba wybierać model do podwyższonej zabudowy.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także