Porady - poradnik

Czy warto połączyć sypialnię z łazienką?

zdjęcie 1Połączenie łazienki z sypialnią, to nowy trend. Coraz częściej projektanci proponują takie rozwiązanie, być może niedługo stanie się to standardem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale i wady. Do zalet należy niewątpliwie wygoda użytkowania. Nie ma konieczności paradowania przez całe mieszkanie do łazienki, podczas gdy znajduje się już za drzwiami. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie i niezwykle przydatne. Po kąpieli na ogół kierujemy się do sypialni, tutaj ruch ten ogranicza się jedynie do kilku kroków. Ponadto taka łazienka jest na naszą „wyłączność”, unikniemy w ten sposób kolejek do niej. Jest naszą strefą intymną, do której nie każdy ma wstęp.

Łazienka przy sypialni ma też swoje minusy. Hałas dobiegający zza drzwi, dla osoby usiłującej zasnąć może być irytujący. Jeśli wentylacja w łazience szwankuje, także musimy liczyć się z wilgotnym, przytłaczającym powietrzem, które dociera do wnętrza. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? To już pytanie do nas samych.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także