Porady - poradnik

Czy zameldowanie w nowym domu jest konieczne?

dom mieszkalnyW świetle obowiązujących przepisów prawa – urzędowe potwierdzenie miejsca pobytu jest obowiązkowe. W praktyce jednak dopełnienie obowiązku meldunkowego jest jedynie naszą wygodą. Za jego niedopełnienie nie nakłada się bowiem w naszym kraju żadnych kar. Ustawa ma ulec zmianie i całkowicie znieść obowiązek meldunkowy od 2016 roku. Na chwilę obecną wciąż jednak obowiązuje i warto się do niej stosować. Jest to z wielu względów wygodne i ułatwia późniejsze załatwianie spraw na terenie, na którym mieszkamy. Meldując się pod nowym adresem trzeba jednak liczyć się z koniecznością wymiany dowodu osobistego oraz z potrzeb ą przemeldowania małoletnich dzieci i osób ubezwłasnowolnionych. Meldunku warto dopełnić zwłaszcza wówczas, kiedy zmiana miejsca zamieszkania dotyczy przeprowadzki z jednego regionu kraju w zupełnie inny. Pozwoli to uniknąć wyjazdów do dawnego miejsca pobytu w celu załatwienia różnorakich spraw urzędowych. Od 2011 roku sprawy meldunkowe są załatwiane podczas jednej wizyty i w urzędzie właściwym dla nowego miejsca pobytu.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także