Aranżacje - poradnik

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski we wnętrzu to prostota, a jednocześnie funkcjonalność i odrobina elegancji w pomieszczeniu. Dominujące barwy, to przybrudzona biel, beż oraz odcienie szarości. Akcentami są kolory nieco ciemniejsze, tj. błękity, żółcienie, oraz lekkie fiolety. Na tkaninach i dodatkach występują motywy kwiatowe, zwłaszcza lawenda. Niekiedy przedmioty zdobi się wzorami oliwek lub kogutów. Materiały pojawiające się w prowansalskim wnętrzu są naturalne. Na podłogi wykorzystuje się deski drewniane lub kamienne płyty. Tkaniny dekoracyjne to głównie len i naturalna bawełna. We wnętrzach prowansalskich znajduje się dużo dodatków i przedmiotów dekoracyjnych, ale ich wielość nie powoduje wrażenia chaosu, a naturalnej harmonii. Cechą charakterystyczną tego stylu jest występujący na meblach i przedmiotach codziennego użytku efekt ich postarzenia.

Jakie meble do wnętrza w stylu prowansalskim?

meble w stylu prowansalskimMeble do wnętrza w stylu prowansalskim powinny być proste, ewentualnie z delikatnymi wykończeniami. Ich barwa to najczęściej biel, choć często posiadają też kolor beżowy, kremowy i ecru. Zaletą tak wykonanych sprzętów jest ich uniwersalność, co oznacza, że pasują znakomicie zarówno do stylu prowansalskiego, jak i innych stylów aranżacyjnych. Jednak typowy styl prowansalski, to nie komplet mebli, a umiejętne połączenie sprzętów pochodzących z różnych zestawów i kolekcji. Meble tapicerowane koniecznie powinny posiadać obicia wykonane z naturalnych tkanin, zaś komody, stoliki, toaletki mogą mieć zdobione, gięte nóżki. W szafkach kuchennych natomiast zamiast drzwiczek, często stosuje się dekoracyjne zasłonki.

Jak urządzić saunę w mieszkaniu?

sauna w domuPosiadanie sauny we własnym domu przestaje powoli być dla Polaków luksusem. Z możliwości korzystania ze zbawiennych kąpieli termicznych coraz częściej cieszą się już także właściciele mieszkań usytuowanych w budynkach wielorodzinnych. Warunkiem urządzenia sauny w mieszkaniu jest jednak posiadanie odpowiedniej ilości miejsca na nią oraz sprawnie działający system wentylacyjny. Z tych też powodów sauny najczęściej powstają w łazienkach lub w pomieszczeniach usytuowanych bezpośrednio obok nich. Decydując się na urządzenie sauny w mieszkaniu warto pierwotnie zasięgnąć porady specjalistów, którzy rzetelnie i profesjonalnie ocenią, czy ma ona rację bytu w naszym konkretnym przypadku. Powinniśmy bowiem pamiętać, że przebywanie w saunie to przede wszystkim relaks i wypoczynek, a do tego potrzebna jest nie tylko kojąca wysoka temperatura, ale także odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, pozwalająca na wygodne ułożenie ciała.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także