Praktyczne rady - poradnik

Czym jest integracja sensoryczna?

ogród sensorycznyPojęcie integracji sensorycznej jest pojęciem stosunkowo nowym. Jednak zagadnienie jest doskonale znane przez lekarzy oraz terapeutów. Integracja sensoryczna określana jest jako celowa i zorganizowana współpraca wszystkich zmysłów ludzkich. Kiedy niektóre z nich nie reagują prawidłowo na bodźce zewnętrzne – mówi się o zaburzeniu integracji sensorycznej. Wówczas potrzebna jest profesjonalna terapia oraz stworzenie właściwych warunków do rozwoju dziecka w domu. Gdy dziecko będzie właściwie stymulowane i dostarczy mu się odpowiednich bodźców – jego zmysły zaczną reagować poprawnie i dostarczać do mózgu prawidłowe informacje. W takich sytuacjach najważniejsza jest prawidłowa diagnoza problemu i stała współpraca z terapeutą.

Sauna infrared w mieszkaniu

sauna na podczerwieńSauna infrared jest doskonałym substytutem tradycyjnych saun. Do jej działania zastosowano jednak zamiast tradycyjnego pieca – ceramiczne promienniki podczerwieni. Jest to sauna bez pary i z niską temperaturą powietrza, która świetnie nadaje się do użytku w warunkach domowych. Tego rodzaju sauny można z powodzeniem montować w mieszkaniach usytuowanych w blokach lub innych budynkach wielorodzinnych. Promieniowanie cieplne wytwarzane przez promienniki znakomicie penetruje skórę do głębokości około 4 cm, co w efekcie daje oczekiwane rezultaty lecznicze, czy terapeutyczne. Producenci saun na podczerwień oferują gotowe komory, do samodzielnego montażu w domu, które wielkością mogą być zbliżone do średnich rozmiarów szafy ubraniowej. Sauna tego typu nie wymaga zatem posiadania obszernej powierzchni użytkowej mieszkania. Ponadto, jest ona oceniana jako jedna z najbardziej opłacalnych w eksploatacji.  

Jakie oświetlenie do kuchni?

oświetlenie w kuchniKuchnia jest takim miejscem w domu, które wymaga oświetlenia jej nie tylko jako wnętrza. Niemniej ważne, a w niektórych sytuacjach nawet ważniejsze jest  dobre światło w miejscach roboczych. Do takich miejsc należą przede wszystkim blaty, płyta grzewcza oraz kuchenny zlewozmywak. Kiedy miejsca te są usytuowane w jednym ciągu oświetlenie można zamontować pod wiszącymi szafkami. Porządne światło sprawi, że nie będziemy się kaleczyć podczas krojenia żywności, nie poparzymy się w czasie gotowania posiłku i unikniemy innych nieprzyjemnych zdarzeń, o które w kuchni wcale nietrudno. Ponadto, w pomieszczeniu kuchennym ważne jest dobranie światła w taki sposób, aby rozświetlało ono równomiernie całe wnętrze i nie powodowało powstawania nieprzyjemnych cieni.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także