Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Czym wyczyścić płytki?

płytki kuchenneZ niektórymi zabrudzeniami nie radzą sobie żadne specjalistyczne detergenty – warto wtedy sięgnąć po zwykły ocet. Płytki umyte roztworem z octu nie tylko nabiorą blasku, ale też będą bardziej odporne na wilgoć. Dodatkowo, od czasu do czasu, warto przetrzeć je preparatem do polerowania terakoty. Należy nanieść go na całą powierzchnie pokrytą płytkami ceramicznymi i zanim emulsja zupełnie zaschnie wypolerować płytki za pomocą miękkiej, bawełnianej ściereczki. Dzięki temu zabiegowi można skutecznie uniknąć osadzania się kamiennego nalotu. Natomiast na płytki, które zdaje się, że na zawsze straciły swój blask może pomóc roztwór salmiaku.

Jak wyczyścić pozłacaną armaturę kuchenną?

zdjęcie 1
Zwykłe mleczka do czyszczenia mogą spowodować powstawanie drobnych zarysowań, które bezpowrotnie uszkodzą naszą piękną armaturę. Warto pamiętać, by do jej czyszczenia używać jedynie bawełnianej ściereczki nasączonej wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Jak dbać o kolorową armaturę kuchenną?

zdjęcie 1Trzeba pamiętać, że zawsze należy używać tylko łagodnych środków czyszcząco-pielęgnujących. Bezwzględnie należy unikać środków zawierających chlor, ponieważ mogą one trwale uszkodzić czyszczone powierzchnie. Niestety, w tym wypadku nie powinno się używać również spirytusu i octu. Z domowych – naturalnych sposobów możemy zastosować czyszczenie zwykłą mąką kuchenną a następnie polerowanie miękka bawełnianą szmatką.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także