Praktyczne rady - poradnik

Domowy sposób na pachnące szafki z ubraniami i pościelą

zdjęcie 1W obecnych czasach możemy kupić najróżniejsze rodzaje zapachów do szafek z ubraniami - żele, woreczki zapachowe, potpourri, itp. Jednak takie „odświeżacze” możemy wykonać sami, na dodatek mając pewność, że nie ma w nich chemii. Można zastosować np. kamyczki do roślin  (kerazmyt), ulubiony olejek zapachowy (naturalny) i kawałki bawełny (można zużyć np. starą ścierkę). Garstkę keramzytu wkładamy do woreczka i zawiązujemy sznureczkiem, ewentualnie możemy zawinąć go w ściereczkę i związać. Kerazmyt długo zachowuje wilgoć i powoli paruje, dzięki czemu zapach utrzymuje się dość długo.

Jak odetkać zlew?

zdjęcie 1

Każdy z nas dobrze wie, że zapchany zlew w kuchni to tak naprawdę mała katastrofa, gdyż blokuje bądź mocno utrudnia większość rzeczy, które robimy w kuchni. Zanim jednak zdecydujemy się na wezwanie specjalisty, czyli hydraulika możemy spróbować poradzić sobie z tą sytuacją sami. Pierwszym z nich jest wzięcie kawałka druta, który zaginamy na końcu, wkładamy do odpływu i próbujemy wyciągnąć to co go blokuje. Jeśli to nie pomoże możemy spróbować wlać do odpływu roztwór do czyszczenia rur. Może on pomóc rozpuścić to co go zatkało. Jeśli nie mamy takiego płynu możemy taki roztwór przygotować sami: 1/3 octu + 1/3 miarki do proszku sody oczyszczonej. Następnie należy przepłukać odpływ gorącą wodą. Czynność najlepiej powtórzyć około 8/10 razy.

Czym jest integracja sensoryczna?

ogród sensorycznyPojęcie integracji sensorycznej jest pojęciem stosunkowo nowym. Jednak zagadnienie jest doskonale znane przez lekarzy oraz terapeutów. Integracja sensoryczna określana jest jako celowa i zorganizowana współpraca wszystkich zmysłów ludzkich. Kiedy niektóre z nich nie reagują prawidłowo na bodźce zewnętrzne – mówi się o zaburzeniu integracji sensorycznej. Wówczas potrzebna jest profesjonalna terapia oraz stworzenie właściwych warunków do rozwoju dziecka w domu. Gdy dziecko będzie właściwie stymulowane i dostarczy mu się odpowiednich bodźców – jego zmysły zaczną reagować poprawnie i dostarczać do mózgu prawidłowe informacje. W takich sytuacjach najważniejsza jest prawidłowa diagnoza problemu i stała współpraca z terapeutą.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także