Porady - poradnik

Gdzie najlepiej urządzić sypialnię w domu?

Sypialnia to nie pokój dzienny, którym musimy się chwalić przed innymi. To miejsce spokoju, relaksu i odpoczynku. Planując sypialnię powinniśmy wziąć po uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim sypialnia powinna być w miarę nasłoneczniona, aby poranne słoneczko nastrajało nas pozytywnie do całego dnia. Aby spełniała swoją rolę powinniśmy urządzić ją w miarę możliwości jak najdalej od kuchni czy pokoju dziennego. Powód jest prosty, to w tamtych pomieszczeniach rozgrywa się całe życie rodzinne. Hałasy, harmider, rozmowy potrafią skutecznie zdenerwować człowieka, który chce wypocząć. Drzwi do sypialni powinny być pełne, możliwie bez szyb, aby maksymalnie wyeliminować hałasy. Najlepiej, jeśli gabaryty sypialni pozwolą nam na garderobę lub obszerną szafę. Istotny jest też dostęp do łazienki, dzięki temu unikniemy biegania po całym domu w poszukiwaniu elementów toaletowych czy ręcznika. Jeśli to możliwe, sypialnię można podzielić na części funkcjonalne, np. strefę nocną, gdzie tylko śpimy, strefę wypoczynkową, gdzie z dala od reszty domowników zagłębiamy się w ciekawą lekturę czy strefę pielęgnacyjną, gdzie stoi toaletka i mamy garderobę. Dzięki takiemu podziału sypialnia będzie doskonale spełniać swoje funkcje.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także