Montaż - poradnik

Ile okien w salonie?

zdjęcie 1Ilość okien w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi określona jest warunkami technicznymi jakim powinny odpowiadać budynki. Aby uzyskać odpowiednie doświetlenie pomieszczenia naturalnym światłem słonecznym, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię podłogi danego pomieszczenia. Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi nie powinien być mniejszy niż 1:8.

Jak zaplanować gniazdka w salonie?

zdjęcie 1Rozmieszczenie gniazdek w salonie powinno być starannie przemyślane. Zdarza się, że salon podzielony jest na kilka stref: strefę telewizyjną, strefę wypoczynkową czy strefę jadalnianą. Gniazdka w każdej z tych stref muszą umożliwiać wygodnie z nich korzystanie. Planując gniazdka, należy liczyć się z pewnymi zasadami, generalnie na każde 5m2 pomieszczenia powinno znaleźć się przynajmniej jedno gniazdko, montowane na wysokości 0,3 m. Oczywiście w salonie z wydzielonymi strefami, gniazdek musi być znacznie więcej. I tak, w strefie telewizyjnej konieczne są przynajmniej dwa gniazdka podwójne, jeśli dodatkowo planujemy umieścić lampkę, także należy wziąć to pod uwagę. W strefie wypoczynkowej, z pewnością przyda się jedno gniazdko podwójne, podobnie jak w strefie jadalnianej.

Jakiego rodzaju uszczelki powinny mieć okna i drzwi?

zdjęcie 1Najbardziej popularne, nowoczesne i trwałe uszczelki stosowane w stolarce okiennej i drzwiowej produkowane są z tworzywa o nazwie EPDM. Dobrej jakości okna powinny być wyposażone w uszczelki wciskane w ościeżnice i skrzydła drzwi i okien (w żadnym razie nie powinny być do nich przyklejane). Okno powinno mieć przynajmniej dwie uszczelki - jedną na obwodzie skrzydła i jedną na obwodzie ościeżnicy (stąd nazwa - uszczelki obwiedniowe). Drzwi powinny mieć zamontowaną przynajmniej jedną uszczelkę wciskaną . Uszczelki obwiedniowe ułatwiają nie tylko zatrzymanie ciepła w domu przez ograniczenie niekontrolowanej wymiany powietrza, ale także ułatwiają ciche otwieranie i zamykanie drzwi i okien.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także