Praktyczne rady - poradnik

Jak czyścić płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne TRAVERTINO SILVER by My Way
Jest wiele środków chemicznych w sklepach, którymi możemy wyczyścić płytki, ale jest także kilka domowych sposobów - równie skutecznych. Oto kilka z nich:

  • Plamy na kafelkach - tutaj niezbędny jest ocet, który usunie nawet najbardziej trudne plamy. Również woda z mydłem i dodatkiem sody oczyszczonej. Pamiętajmy, aby spłukiwać płytki dokładnie od dołu do góry ciepła wodą, aby nie pozostały zacieki.
  • Osad z kamienia - po dokładnym osuszeniu i umyciu płytek nakłada się specjalną emulsję do polerowania płytek. Zostawia ją na kilka chwil, a potem - zanim jeszcze całkowicie wyschnie - poleruje miękką szmatka. Działa to podobnie jak wosk, który nakładamy na lakier samochodu. Zacieki z wody będą łatwiejsze do usunięcia, a kamień nie będzie się tak często osadzał.
  • Czyszczenie fug - aby wybielić i wyczyścić fugi, użyj roztworu amoniaku lub proszek do pieczenia. Najprostszym sposobem jest użycie szczoteczki do zębów, którą zanurzamy w amoniaku i przecieramy fugi. Następnie obficie przemywamy wodą.
  • Połysk - aby nadać płytkom połysk, przetrzyj je irchą lub gazetą zwilżoną amoniakiem lub roztworem soli amoniakalnej - przywrócisz im połysk.

Jak odetkać zlew?

zdjęcie 1

Każdy z nas dobrze wie, że zapchany zlew w kuchni to tak naprawdę mała katastrofa, gdyż blokuje bądź mocno utrudnia większość rzeczy, które robimy w kuchni. Zanim jednak zdecydujemy się na wezwanie specjalisty, czyli hydraulika możemy spróbować poradzić sobie z tą sytuacją sami. Pierwszym z nich jest wzięcie kawałka druta, który zaginamy na końcu, wkładamy do odpływu i próbujemy wyciągnąć to co go blokuje. Jeśli to nie pomoże możemy spróbować wlać do odpływu roztwór do czyszczenia rur. Może on pomóc rozpuścić to co go zatkało. Jeśli nie mamy takiego płynu możemy taki roztwór przygotować sami: 1/3 octu + 1/3 miarki do proszku sody oczyszczonej. Następnie należy przepłukać odpływ gorącą wodą. Czynność najlepiej powtórzyć około 8/10 razy.

Czym jest integracja sensoryczna?

ogród sensorycznyPojęcie integracji sensorycznej jest pojęciem stosunkowo nowym. Jednak zagadnienie jest doskonale znane przez lekarzy oraz terapeutów. Integracja sensoryczna określana jest jako celowa i zorganizowana współpraca wszystkich zmysłów ludzkich. Kiedy niektóre z nich nie reagują prawidłowo na bodźce zewnętrzne – mówi się o zaburzeniu integracji sensorycznej. Wówczas potrzebna jest profesjonalna terapia oraz stworzenie właściwych warunków do rozwoju dziecka w domu. Gdy dziecko będzie właściwie stymulowane i dostarczy mu się odpowiednich bodźców – jego zmysły zaczną reagować poprawnie i dostarczać do mózgu prawidłowe informacje. W takich sytuacjach najważniejsza jest prawidłowa diagnoza problemu i stała współpraca z terapeutą.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także