Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Jak dbać o drewniane meble kuchenne?

zdjęcie 1Przede wszystkim należy pamiętać, że drewniane meble nie lubią wody. Dlatego nie wolno używać mokrych ścierek i szorstkich szmatek. Nadmierna wilgoć może wniknąć w strukturę drewna. Kolejną rzeczą, która szkodzi, jest nagła zmiana temperatury. Nie powinniśmy aranżować pomieszczeń tak, żeby drewniane meble stały obok pieca, kominka czy kuchenki. Nie wolno również kłaść na nich gorących naczyń, gdyż zostawiają trudne do usunięcia ślady. Do pielęgnacji drewna warto stosować specjalne środki. Nie należy go czyścić na przykład detergentami kuchennymi, ponieważ mogą spowodować odbarwienia i w efekcie zniszczyć meble. Większość preparatów przeznaczonych do konserwacji tego surowca zawiera woski oraz oleje, które tworzą warstwę chroniącą powierzchnię. Aby dobrze je zabezpieczać, trzeba też dopasować pielęgnację do tego, czy materiał jest lakierowany, woskowany, olejowany lub bejcowany. Najłatwiej jest utrzymać w czystości sprzęt lakierowany. – Powierzchnia takich mebli jest wodoodporna i gładka, więc do ich pielęgnacji nadaje się wiele dostępnych na rynku produktów.

Jak przywrócić blask miedzianym garnkom?

zdjęcie 1Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania w pracach kuchennych, to mamy dla Ciebie ciekawy sposób na przywracanie czerwonego blasku miedzianym patelniom, garnkom i sztućcom. Otóż aby połyskiwały one tak, jak za czasów swojej nowości  można do ich czyszczenia zastosować... ketchup.

Jak wyczyścić srebrne akcesoria kuchenne?

zdjęcie 1O ile srebrną łyżeczkę czy solniczkę możemy bez trudu zanurzyć, np. w zlewie wypełnionym odpowiednim roztworem przeznaczonym do czyszczenia sreber, o tyle z taką dużą paterą będzie to kłopotliwe. Warto wówczas wypróbować nieco inny, ale bardzo prosty sposób na czyszczenie srebra. Potrzebna będzie pasta do zębów i miękka szmatka. Nakładamy pastę na srebrny przedmiot i przy pomocy szmatki zaczynamy ją wcierać. Gdy usuniemy nalot, należy spłukać całość ciepłą wodą i osuszyć. Zamiast pasty do zębów można użyć specjalnej mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej i wody wymieszanych w stosunku 3 : 1

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także