Rośliny we wnętrzu - poradnik

Jak hodować rośliny w łazience bez okna?

zdjęcie 1Należy zapewnić im odpowiednie, sztuczne oświetlenie. Lampy zamontujmy tak, by świetlne promienie padały na rośliny z góry, z odległości 30-50 cm. Dla ich prawidłowego rozwoju, najkorzystniejsze wydają się świetlówki kompaktowe – żarówki energooszczędne (np. Dulux EL-R), lampy rtęciowe (np. HQL-R De Luxe), metalohalogenkowe (takie jak HCI-T, HCI-TS). Lampy powinny być włączone przez 10-14 godzin na dobę.

Doniczki na zioła w kuchni

zdjęcie 1Nic nie nadaje kuchni takiego aromatu i domowej atmosfery, jak zapach świeżych ziół rosnących na parapecie. Ale warto zadbać również o odpowiednie doniczki, które podkreślą charakter naszej kuchni. Oczywiście w sklepach mamy przeogromny wybór gotowych donic, ale warto postawić na oryginalność, oszczędność oraz ochronę środowiska i zrobić je samodzielnie z surowców wtórnych. Jak je wykonać? Nic prostszego, wystarczą puste puszki po warzywach, które po uprzednim oczyszczeniu i wysuszeniu malujemy dowolnym podkładem, a następnie nanosimy na nie wzór. Techniki mogą być różne: ręcznie malowane rustykalne kwiaty, naklejane różnobarwne pasy kolorowej taśmy samoprzylepnej, nakładanie decoupage'u. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i chęci do zabawy.

Róże w kuchni - jak o nie dbać?

zdjęcie 1Piękne różane bukiety są ozdobą nie tylko salonu czy sypialni, ale równie pięknie prezentują się w kuchni. Jednak róże to bardzo wrażliwe kwiaty i szczególnie w pomieszczeniach kuchennych, które są zazwyczaj nieco cieplejsze niż reszta mieszkania, należy o nie wyjątkowo dbać.  Aby cieszyć się jak najdłużej ich pięknym widokiem, należy przestrzegać kilku zasad. Nie należy usuwać kolców, ponieważ kwiat, który jest ich pozbawiony więdnie szybciej, pozbawia je zapachu, a liści jędrności. Jeśli jest to konieczne, kolce usuwa się tylko do potrzebnej wysokości i nigdy za pomocą metalowych noży czy nożyczek. Zanim włożymy kwiaty do wazonu, warto skrócić ich łodygi o 2-3 cm. Róże mają bardzo delikatny system naczyniowy łodyg, który łatwo blokuje się przez bakterie, które namnażają się w stojącej wodzie. Dlatego wodę w wazonie należy zmieniać codziennie. Warto również zastosować specjalistyczne odżywki dostępne w kwiaciarniach oraz sklepach ogrodniczych, które przedłużą trwałość bukietu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także