Porady - poradnik

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Wybór kolorów do mieszkania ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia, zdrowia a także na odczuwanie temperatury, czy postrzeganie odległości.

zdjęcie 1

Niebieski

Barwa zimna, uspokajającą, usypiającą. Kojarzy się z czystością i orzeźwieniem, dlatego często znajduje zastosowanie w łazienkach. Pomniejsza przestrzeń, zatem lepiej nie stosować go w pomieszczeniach niedoświetlonych i małych pokojach dziennych.

Fiolet

Kolor chłodny, silnie wycisza, sprzyja skupieniu i kreatywnemu myśleniu. Ciemne odcienie pomniejszają wnętrze, dzięki swojemu kojącemu działaniu, idealnie nadaje się o sypialni, bądź pokoju dla dzieci.

Biały

Kolor bardzo chłodny, uniwersalny, najczęściej stosowany, jako bezpieczny. To kolor czysty, silnie rozświetlający, jednak pomieszczenie urządzone jedynie w tym kolorze może być nużące i nieprzytulne. Warto łączyć go z intensywnymi barwami, które w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, tworzą ciekawy klimat w pomieszczeniu.

Zielony

Relaksuje, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa. Chłodne odcienie wyciszają, są zatem odpowiednie do sypialni. Odcienie ciepłe dają wrażenie przytulnego klimatu we wnętrzu, optycznie je powiększają, znajdują zastosowanie w kuchni, czy salonie. Z kolei ciemne odcienie pomniejszają i raczej powinny stanowić element uzupełniający cały wystrój wnętrza, np. poprzez pomalowanie jednej ściany.

Czerwony

Kolor bardzo ciepły, energetyczny, pobudza do działania. Odpowiedni do kuchni lub salonu. Należy jednak pamiętać, że kolor ten również może powodować rozdrażnienie i problem w koncentracji, dlatego z pewnością nie powinniśmy używać go w miejscach, gdzie pracujemy oraz w sypialni. Idealnie sprawdza się pomalowanie jednej lub dwóch ścian w pomieszczeniu.

zdjęcie 2

Brązowy

Przytulny, dający poczucie bezpieczeństwa, ułatwiający skupienie. Odcienie brązu idealnie nadają się do wystroju wnętrza, gdzie występuje sporo elementów drewnianych. Należy jednak pamiętać, że brąz nadaje też efekt optycznej ciężkości.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także