Naprawa i remont - poradnik

Jak montować wykładziny podłogowe?

wykładzina dywanowaUkładanie wykładzin we wnętrzach nie jest czynnością skomplikowaną i można poradzić sobie z tym samodzielnie. Jeżeli pomieszczenie nie jest zbyt obszerne, tzn. ma nie więcej niż 20 m² – wykładziny nie trzeba przyklejać do podłoża, a wystarczy po jej brzegach zamontować listwy przypodłogowe. Elementy te są w stanie przytrzymać wykładzinę na miejscu i zapobiegać jej przesuwaniu się. W pomieszczeniach większych wykładziny montuje się za pomocą taśmy dwustronnie klejącej lub specjalnego kleju do wykładzin. Warstwą kleju należy pokrywać podłoże, a nie wykładzinę. Po jej rozwinięciu – należy połowę założyć na drugą połowę, nanieść klej, odczekać kilka minut i dociskać wykładzinę dłońmi lub ręcznym walcem w kierunku ścian. Na koniec docina się brzegi wykładziny przy krawędziach ścian lub na wyznaczonym cokole.

Jak wyliczyć ilość potrzebnej wykładziny podłogowej?

wykładzinaCeny wykładzin podłogowych przeważnie podawane są za ich metr kwadratowy, a nie jak myślą niektóre osoby – za metr bieżący wybranego materiału. Aby wiedzieć ile wykładziny potrzebujemy do danego wnętrza – należy dokładnie wymierzyć pomieszczenie. Pomiarów dokonuje się po największej długości wnętrza i po jego największej szerokości. Oznacza to, że trzeba wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju wnęki, wgłębienia w ścianach przy podłodze i inne elementy, które powiększają powierzchnię podłogi. Znając długość i szerokość – mnożymy wartości i otrzymujemy wynik w metrach kwadratowych. Zaleca się, aby zarówno do długości, jak i do szerokości pomieszczenia dodać po około 10 cm. O zapasie trzeba też pamiętać w przypadku łączenia wykładziny z pasowanym wzorem.

Jakie narzędzia trzeba posiadać do montażu wykładziny?

nóż do cięcia wykładzinMontaż wykładzin podłogowych nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Wystarczy jeśli zaopatrzymy się w nóż do cięcia wykładzin, ostre nożyczki, szynę stalową lub liniał, według którego będziemy dokonywać cięć oraz ręczny walec do wygładzania powierzchni. Bardzo przydatny jest specjalny przycinak, za pomocą którego można dociąć wykładzinę bezpośrednio przy krawędzi ściany lub na wyznaczonym cokole. Wtedy, gdy wykładzina musi być przyklejana do podłoża – niezbędna jest oczywiście taśma dwustronnie klejąca lub klej do wykładzin. Dodatkowo warto zainwestować w akcesoria wykończeniowe, tj. listwa progowa, listwy przyścienne, narożniki i zakończenia listew.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także