Porady - poradnik

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Jakie oświetlenie do salonu?

oświetlenie w salonieNasze domowe salony to najczęściej wnętrza pełniące jednocześnie wiele różnorodnych funkcji. W tym miejscu przyjmujemy przecież gości, spędzamy czas w rodzinnym gronie, wypoczywamy, jadamy, a nierzadko również sypiamy, czy też pracujemy. Z tego też powodu salon wymaga podzielenia go na poszczególne strefy i dobrania światła w zależności od ich funkcji. Z całą pewnością intensywnego oświetlenia wymaga stół. Najlepiej nadają się do tego celu wiszące lampy usytuowane dokładnie nad nim. Aby w salonie móc wypoczywać w przyjemnym półmroku lub oglądać wieczorami telewizję – niezbędne jest światło nieco przyćmione. Do takich celów najlepiej nadają się stojące lampy. Dobrze jest, jeśli taka lampa ma możliwość nakierowywania światła w pożądane miejsce. Wówczas przy jej świetle będziemy mogli również wypoczywać przy ciekawej lekturze.

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

zdjęcie 1Aby lustro w łazience było w pełni przydatne, powinno być prawidłowo oświetlone. Oświetlenia w tym miejscu nie wykonuje się po to, by eksponować lustro, a po to, by dokładnie się w nim widzieć. Światło musi zatem padać nie na lustro, a na osobę, która się w nim przegląda. Oświetlenie powinno być takie, aby oświetlało naszą twarz równomiernie i nie zmieniało jej naturalnego kolorytu. Na praktyczne oświetlenie lustra w łazience istnieje kilka sposobów. Można zastosować dwie oprawy oświetleniowe po obu stronach lustra. Można także umieścić kilka mniejszych ponad nim. Bardzo dobre efekty świetlne uzyskuje się również poprzez zastosowanie halogenów w suficie podwieszanym. Trzeba je jednak ulokować w taki sposób, aby światło z nich padające trafiało wprost na naszą twarz, kiedy stoimy przed lustrem.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także