Praktyczne rady - poradnik

Jak odróżnić drzwi przylgowe i bezprzylgowe?

zdjęcie 1

Skrzydło przylgowe, bezprzylgowe ? Taka decyzja nas czeka jak juz wybierzemy model, kolor z przeszkleniem czy bez. Drzwi przylgowe są bardziej popularne. Podpowiemy jak odróżnić drzwi przylgowe i bezprzylgowe? Drzwi standardowe mają przylgę (wrąb, schodek), która zachodzi na ościeżnicę. Dla odróżnienia drzwi bezprzylgowe mają zupełnie prostą krawędź, bez "schodka" i całe chowają się w ościeżnicy, tworząc z nią jedną płaszczyznę. Drzwi przylgowe mają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Drzwi bezprzylgowe takich wcięć nie mają.

W związku ze znaczną większą popularnością drzwi przylgowych producenci oferują nam większy wybór co do koloru i wzoru. Są one bardziej estetyczne i łatwiej można regulować w nich zawiasy. Sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu retro i klasycznym.

Drzwi bezprzylgowe wydają się bardziej masywne jednak są bardziej estetyczne ze względu na to, że zawiasy są ukryte. Świetnie się sprawdzą w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Jak odetkać zlew?

zdjęcie 1

Każdy z nas dobrze wie, że zapchany zlew w kuchni to tak naprawdę mała katastrofa, gdyż blokuje bądź mocno utrudnia większość rzeczy, które robimy w kuchni. Zanim jednak zdecydujemy się na wezwanie specjalisty, czyli hydraulika możemy spróbować poradzić sobie z tą sytuacją sami. Pierwszym z nich jest wzięcie kawałka druta, który zaginamy na końcu, wkładamy do odpływu i próbujemy wyciągnąć to co go blokuje. Jeśli to nie pomoże możemy spróbować wlać do odpływu roztwór do czyszczenia rur. Może on pomóc rozpuścić to co go zatkało. Jeśli nie mamy takiego płynu możemy taki roztwór przygotować sami: 1/3 octu + 1/3 miarki do proszku sody oczyszczonej. Następnie należy przepłukać odpływ gorącą wodą. Czynność najlepiej powtórzyć około 8/10 razy.

Czym jest integracja sensoryczna?

ogród sensorycznyPojęcie integracji sensorycznej jest pojęciem stosunkowo nowym. Jednak zagadnienie jest doskonale znane przez lekarzy oraz terapeutów. Integracja sensoryczna określana jest jako celowa i zorganizowana współpraca wszystkich zmysłów ludzkich. Kiedy niektóre z nich nie reagują prawidłowo na bodźce zewnętrzne – mówi się o zaburzeniu integracji sensorycznej. Wówczas potrzebna jest profesjonalna terapia oraz stworzenie właściwych warunków do rozwoju dziecka w domu. Gdy dziecko będzie właściwie stymulowane i dostarczy mu się odpowiednich bodźców – jego zmysły zaczną reagować poprawnie i dostarczać do mózgu prawidłowe informacje. W takich sytuacjach najważniejsza jest prawidłowa diagnoza problemu i stała współpraca z terapeutą.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także