Porady - poradnik

Jak oświetlić lustro łazienkowe?

zdjęcie 1Aby lustro w łazience było w pełni przydatne, powinno być prawidłowo oświetlone. Oświetlenia w tym miejscu nie wykonuje się po to, by eksponować lustro, a po to, by dokładnie się w nim widzieć. Światło musi zatem padać nie na lustro, a na osobę, która się w nim przegląda. Oświetlenie powinno być takie, aby oświetlało naszą twarz równomiernie i nie zmieniało jej naturalnego kolorytu. Na praktyczne oświetlenie lustra w łazience istnieje kilka sposobów. Można zastosować dwie oprawy oświetleniowe po obu stronach lustra. Można także umieścić kilka mniejszych ponad nim. Bardzo dobre efekty świetlne uzyskuje się również poprzez zastosowanie halogenów w suficie podwieszanym. Trzeba je jednak ulokować w taki sposób, aby światło z nich padające trafiało wprost na naszą twarz, kiedy stoimy przed lustrem.

Zimne mieszkanie – przyczyny

zimne mieszkaniePrzyczyn odczuwania chłodu w ogrzewanym mieszkaniu może być wiele. Do najczęstszych należą nieszczelne okna i drzwi wejściowe, zapowietrzone lub niepoprawnie działające grzejniki oraz usytuowanie lokalu mieszkalnego na parterze lub ostatnim piętrze budynku. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie strat ciepła przez stare okna i drzwi jest wymiana stolarki na nową. To jednak inwestycja kosztowna. Osoby, których na nią nie stać powinny zadbać o uszczelnienie istniejących szpar. Można to zrobić przy użyciu silikonu do drewna lub stosując specjalne uszczelki samoprzylepne. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto również pamiętać o przeglądzie i konserwacji domowych grzejników. Lokatorzy mieszkań parterowych powinni pomyśleć o dociepleniu podłóg, a mieszkańcy najwyższych kondygnacji – o zapobiegnięciu ucieczce ciepła przez sufit.

Jak postępować ze zużytymi świetlówkami z amalgamem?

oświetlenie do salonuAmalgam zastępuje w świetlówkach kompaktowych ciekłą rtęć. Tego rodzaju rozwiązanie produkcyjne jest ekonomiczne, całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i przyjazne środowisku naturalnemu. Jeżeli dojdzie do rozbicia świetlówki z amalgamem nie ma żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Należy wówczas delikatnie pozbierać odłamki szkła i rozsypany proszek, uważając jedynie na ewentualność skaleczenia. Zużyte świetlówki, ze względów ekologicznych, należy składować w wyspecjalizowanych zakładach przetwórstwa odpadów. Wszystkie elementy tych świetlówek nadają się bowiem do recyklingu. Jeśli nawet przetwarzanie w celu ponownego wykorzystania tych wyrobów nie zostanie przeprowadzone prawidłowe – nie ma żadnego ryzyka skażenia wód i gleby.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także