Porady - poradnik

Jak przygotować mieszkanie dla czworonoga?

kot w domuWłaściwe przygotowanie mieszkania zależeć powinno przede wszystkim od tego, czy decydujemy się na przyjęcie psa, czy też kota. Psu warto od samego początku wyznaczyć wyraźne granice, w których miejscach w domu może przebywać, a które mają pozostawać dla niego niedostępne. Jeśli nie chcemy np. aby pies wchodził do naszej sypialni należy uczyć go tego od pierwszego dnia pobytu w domu. Do nauki świetnie nadają się specjalne płotki, którymi zagrodzimy psu wejście w określoną strefę domu. W tzw. strefie psiej powinno znaleźć się wygodne legowisko, miska na jedzenie i picie oraz zabawki, które zabiją psu czas, kiedy pozostawimy go samego w domu. Z kotem sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ najczęściej jedno pomieszczenie bywa dla niego niewystarczające. Kot wchodzi także na wysokość, na którą nie jest w stanie wejść pies. Bardzo ważna dla kota jest kuweta, umieszczona w ustronnym miejscu; drapak, o który kot naostrzy swoje pazurki oraz miska wypełniona po brzegi kocimi przysmakami. Kotom, które nie wychodzą na zewnątrz trzeba też zorganizować zieleń w doniczce. W przeciwnym razie zniszczą nasze ulubione rośliny.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także