Porady - poradnik
Jak przygotować mieszkanie dla czworonoga?
Właściwe przygotowanie mieszkania zależeć powinno przede wszystkim od tego, czy decydujemy się na przyjęcie psa, czy też kota. Psu warto od samego początku wyznaczyć wyraźne granice, w których miejscach w domu może przebywać, a które mają pozostawać dla niego niedostępne. Jeśli nie chcemy np. aby pies wchodził do naszej sypialni należy uczyć go tego od pierwszego dnia pobytu w domu. Do nauki świetnie nadają się specjalne płotki, którymi zagrodzimy psu wejście w określoną strefę domu. W tzw. strefie psiej powinno znaleźć się wygodne legowisko, miska na jedzenie i picie oraz zabawki, które zabiją psu czas, kiedy pozostawimy go samego w domu. Z kotem sprawa nie jest już taka prosta, ponieważ najczęściej jedno pomieszczenie bywa dla niego niewystarczające. Kot wchodzi także na wysokość, na którą nie jest w stanie wejść pies. Bardzo ważna dla kota jest kuweta, umieszczona w ustronnym miejscu; drapak, o który kot naostrzy swoje pazurki oraz miska wypełniona po brzegi kocimi przysmakami. Kotom, które nie wychodzą na zewnątrz trzeba też zorganizować zieleń w doniczce. W przeciwnym razie zniszczą nasze ulubione rośliny.
Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?
Wszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.
Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?
Afryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.
stylowe wnętrza, styl wnętrza, stylowe wnętrze, wnętrze w stylu afrykańskim, styl afrykański, jaki styl we wnętrzu
Zobacz także