Porady - poradnik

Jak się pozbyć bałaganu w sypialnianej szafie?

zdjęcie 1Sypialnia to miejsce spokoju i harmonii. Nic tak nie irytuje jak bałagan w szafie. Jak temu zaradzić? Najważniejsze to zrobić przegląd rzeczy, jakie magazynujemy w szafie. Wystarczy zadać sobie pytanie, czy nadal noszę te ubrania, czy je lubię, czy dobrze w nich wyglądam. Jeśli na któreś pytanie odpowiedź będzie przecząca - oznacza to, że należy się ich pozbyć. Od razu zrobi się więcej miejsca w szafie. Ważne jest, aby przechowując ubrania odpowiednio je posortować – najlepszą opcją jest sortowanie wg. pór roku, by zwolnić miejsce dla tych, które obecnie są noszone. Do segregacji najlepiej sprawdzają się podziałki w szufladach, pojemniki z etykietami i próżniowe worki. W miarę możliwości warto przechowywać podobne rzeczy razem. Szafa tak naprawdę nie musi być duża, ważne, aby panował w niej ład i porządek, a dzięki temu utrzymanie ładu będzie bajecznie proste.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także