Porady - poradnik

Jak udekorować pokój dziecka na święta?

choinka na ścianieDziecko niekoniecznie będzie ucieszone z umieszczenia w jego pokoju świątecznej choinki. Z resztą ogromne drzewko bożonarodzeniowe i tak rok – rocznie staje w salonie. Wzrok dzieci na ogół cieszy choćby chwilowo to, co kolorowe i dobrze przez nie kojarzone. Co lub kogo dzieci kojarzą najczęściej ze świętami? Niestety w przeważającej liczbie przypadków, nie jest to rodzący się Jezus Chrystus, a św. Mikołaj, rozdający dzieciom prezenty. Starajmy się zatem, aby podobizny tegoż osobnika nie zabrakło w pokojach naszych pociech. Ponadto, pamiętajmy, że to, co dziecku podoba się w tej chwili – nie musi być takim samym w przyszłym roku. Dlatego też na dekoracje świąteczne do pokoju dziecka nie wydawajmy fortuny, a próbujmy tworzyć je samodzielnie. Papierowe łańcuchy, bombki ze styropianu, czy dzwoneczki z tkanin – świetnie przyozdobią dziecięce wnętrza, a nam samym pomogą pozostawić pieniądze w portfelu na to, na co dzieci czekają najbardziej, czyli na świąteczne prezenty. Dodatkowo, dekoracje wykonywane w domu wraz z tatą i mamą – świetnie integrują rodzinę i uczą dziecko twórczego myślenia.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także