Aranżacje - poradnik

Jak urządzić małą, ciemną kuchnię bez okna?

aneks kuchennyMałe i niedostatecznie doświetlone pomieszczenia wymagają w procesie ich urządzania odpowiedniego wyczucia i znajomości podstawowych zasad aranżacji wnętrz. Niewielkie kuchnie pozbawione okien należy przede wszystkim odpowiednio oświetlić, używając właściwie rozmieszczonych źródeł światła sztucznego. Ponadto w takich pomieszczeniach nie warto stosować ciemnych i przytłaczających kolorów. Zarówno ściany i podłoga, jak i meble powinny mieć jasne, pastelowe barwy. Do rozświetlenia wnętrza doskonale nadają się powierzchnie połyskujące. Dobrze będzie zatem, jeśli fronty szafek i blaty robocze będą wykonane na wysoki połysk. Odwrócenie uwagi od nieodpowiedniego oświetlenia pomieszczenia spowodują dodatki i akcenty dekoracyjne w intensywnych, nasyconych kolorach.

Jakie meble pasują do wnętrza w stylu angielskim?

meble w stylu angielskimStyl angielski jest dość charakterystycznym sposobem urządzania przestrzeni mieszkalnych. Charakterystyczne powinny być zatem i meble. W takich wnętrzach dobrze komponują się sprzęty pochodzące z minionych epok. Doskonałe są meble stylizowane, posiadające tłoczone nogi i rzeźbione fronty. Zasadniczą rolę odgrywają tu obszerne kanapy i głębokie fotele. Materiał zastosowany do wykonania ich obić powinien być wzorzysty, najlepiej z motywem roślinnym. We wnętrzach w stylu angielskim obserwuje się duże nagromadzenie sprzętów. Bez obaw można zatem stosować niewielkie podręczne stoliki, komódki, otwarte półki, przeszklone biblioteczki, itp. niewielkich rozmiarów meble. Ich kolorystyka powinna być raczej jasna. W intensywniejszych barwach dopuszcza się jedynie jeden, góra dwa sprzęty w tym samym pomieszczeniu. Dominują kolory takie, jak: kremowy, beżowy, czy rozmyty błękit. Rozświetlająco na wymienione barwy wpłynie bordo lub kolor intensywnie niebieski.



Tkaniny w angielskim wnętrzu

zasłony do angielskiego wnętrzaObecność tkanin we wnętrzach urządzanych w stylu angielskim jest obowiązkowa. Najlepiej jeśli są to materiały naturalne, np. len lub bawełna, posiadające widoczny splot włókien i wyraziste wzory. Wzornictwo na tkaninach to przede wszystkim motywy kwiatowe i roślinne. Oprócz nich dopuszczalne są również pasy oraz krata. Tkaniny w angielskim wnętrzu są obecne na każdym kroku. W oknach wiszą wzorzyste zasłony, na stolikach leżą bieżniki o podobnym wzorze, a na kanapach i fotelach znajduje się niezliczona ilość ozdobnych poduszek. Często porozkładane są też koce i pledy. Jako, że Anglicy szanują dzieło ludzkich rąk – w ich wnętrzach jest też miejsce na ręcznie haftowane lub wykonane na szydełku serwety.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także