Porady - poradnik

Jak urządzić pokój niemowlęcy?

pokój niemowlakaSposobów na urządzenie pokoju dla nowego członka rodziny jest wiele. Można to zrobić zgodnie z własnymi upodobaniami, według zasad, którymi kierują się specjaliści od aranżacji wnętrz lub zastosować zasadę zdrowego rozsądku. Sklepy ze sprzętami, meblami i akcesoriami dla najmłodszych aż pękają w szwach. Na zakup wyposażenia do pokoju niemowlęcego można wydać fortunę lub ograniczyć się do rzeczy praktycznych i rzeczywiście potrzebnych. Warto wziąć pod uwagę, że większości z oferowanych przez rynek produktów – dziecko będzie potrzebowało dopiero wówczas, kiedy podrośnie. W pierwszej fazie jego życia najważniejsze jest niemowlęce łóżeczko. Podczas zakupu tego mebla warto zwrócić uwagę, czy posiada ono dolną wysuwaną szufladę oraz, czy producent dołącza do sprzętu przewijak. Ostatni z wymienionych akcesoriów jest szczególnie przydatny w pielęgnacji i opiece nad maleńkimi dziećmi.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także