Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Jak usunąć grzyb z naroża między ścianami a sufitem?

zdjęcie 1Ciemny nalot w narożach ścian to skutek działania mostka termicznego - jest to najzimniejszy punkt ściany i na nim zimą wykrapla się para wodna znajdująca się w mieszkaniu. Mostki termiczne tworzą się na nieocieplonych, żelbetonowych wieńcach. W ten sposób powstaje wilgotne podłoże, idealne dla rozwoju grzybów. Na rynku istnieją farby do zwalczania grzybów, jednak rozwiązania takie nie są trwałe. Rozwiązanie skuteczne może przynieść wyłącznie ocieplenie przemarzającej ściany od zewnątrz budynku i prawidłowa wentylacja, która usunie nadmiar wilgoci z powietrza.W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70m sześciennych na godzinę, łazienek 50m sześciennych na godzinę, a pomieszczeń mieszkalnych - 20m sześciennych na godzinę na jednego mieszkańca. W starym budownictwie dopływ świeżego powietrza odbywa się przez nieszczelności w oknach i problemu z wentylacją w tym przypadku nie ma. Często jednak po wymianie okien na nowe okazuje się, że nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja grawitacyjna powoduje rozwój pleśni i grzybów na ścianach (zbyt szczelne okna). Można temu zapobiec stosując nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach czy zastosowanie funkcji mikrowentylacji.

Jak odnowić starą szafę?

zdjęcie 1Wymiana mebli do dość duży wydatek, dlatego warto zastanowić się nad ich odnowieniem, zamiast kupować nowe. Przy obecnych możliwościach jakie są na rynku możemy dać naszej starej szafie nowe życie i piękny wygląd. Najprostszą metodą odnowienia szafy jest zakup specjalnej tapety, którą przyklejamy do drzwi. Wybór jest tak duży, że każdy z nas na pewno znajdzie coś dla siebie. Innym ciekawym sposobem jest obicie szafy, lub samych drzwiczek jakimś ciekawym materiałem. Na pewno jest to dość pracowity sposób, ale efekt może być oszałamiający. Kolejnym ze sposobów jest przemalowanie szafy. Tutaj jest jednak wymagane zeszlifowanie szafy. Jeśli posiadamy szafę z drewna, to możemy ją oddać do renowacji. Powinniśmy jednak liczyć się z w miarę wysokim kosztem takiego zabiegu

Jak użytkować i konserwować garnki?

garnki (fot. shoppingsalesqueen-com)Garnki, szczególnie, jeżeli kosztowały nas nie mało powinny służyć nam przez długie lata. Droższe komplety na ogół posiadają instrukcję użytkowania i konserwowania. Postępowanie zgodne z zaleceniami producenta pozwoli na długotrwałą eksploatację naczyń. Ogólne założenia są jednak takie, że garnków nie należy myć bezpośrednio po ich użyciu, kiedy są jeszcze gorące. Może to, bowiem spowodować uszkodzenie powłoki ochronnej. Do mycia zaleca się stosować letnią wodę, delikatny zmywak i środki przeznaczone do materiału, z którego garnki są wykonane. Jeśli gotujemy na kuchence gazowej – płomień palnika nigdy nie powinien być szerszy, aniżeli dno garnka.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także