Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Jak usunąć plamy z dywanu?

zdjęcie 1Plamy na dywanie niestety są dość dużym problemem, ponieważ ciężko je usunąć. Niestety zaniesienie dywanu do pralni wiąże się z dość dużym wydatkiem, dlatego warto pokusić się o samodzielne wyczyszczenie dywanu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą o jakiej powinniśmy pamiętać, jeśli coś np. wylejemy na dywan, że nie należy tego trzeć wilgotną ścierką, tylko osuszyć papierowym ręcznikiem. Ewentualnie możemy to spłukać mieszanką wody z octem. W przypadku plam z wina powinna pomóc soda lub woda utleniona. Innym sposobem na usunięcie plam z dywanu jest wyczyszczenie go szczotką moczoną w roztworze wody z sokiem z cytryny. Jeśli mimo to pozostaną jakieś plamy, należy nasypać na nie proszek do pieczenia i poczekać ok. 2 godzin i odkurzyć dywan. Jeszcze innym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest posypanie ich solą kuchenną. Czekamy aż sól wsiąknie, wciągnie zabrudzenia, a następnie odkurzamy dywan.

Jak usunąć plamy z wosku?

wosk na dywanie (fot. mustknowhow.com)Plamy z wosku można usunąć na kilka sposobów, lecz wszystko zależy od tego, z czego musimy je wyczyścić. Innym sposobem usuwa się stearynę z ubrań, innym z drewna, a jeszcze innych z wykładziny. W przypadku ubrań na kawałek materiału, na który spadł wosk kładziemy kostki lodu, dzięki czemu łatwiej będzie nam go zdrapać. Najlepiej użyć do tego cienkiego noża bez ząbków, w przeciwnym razie możemy uszkodzić materiał. Lodu możemy użyć również przy usuwaniu wosku z mebli drewnianych, czy wykładziny. W przypadku mebli warto zdrapywać wosk linijką, aby nie uszkodzić drewna. W przypadku wykładzin zaraz po schłodzeniu plamy z stearyną odkurzamy ją. Innym sposobem na usunięcie plam z wosku z ubrań jest położenie papierowej torby na część z plamą oraz pod nią i przyłożenie na chwilkę ciepłego żelazka. Wosk po ogrzaniu wsiąknie w papier.

Jak odkurzać książki?

zdjęcie 1Osoby, które posiadają okazałe księgozbiory wiedzą ile wysiłku należy wkładać w odkurzanie książek. W sklepach można dostać wiele akcesoriów do ręcznego odkurzania, ale na pracę trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu i przede wszystkim energii. Dlatego skuteczną ochroną książek przed kurzem mogą stać się przeszklenia półek i regałów, na których przechowujemy nasze tomy. Rozwiązanie to jest nie tylko ochroną przed kurzem. Dodatkowo sprawdza się w przypadku osób lubiących minimalizm i pełną harmonię we wnętrzu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także