Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Jak walczyć z pleśnią w kuchni?

zdjęcie 1

Powstanie pleśni w domu sprawia wielu mieszkańcom wiele kłopotów. Pojawia się ona w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć, takim miejscem jest m.in. kuchnia. Pleśń ma niszczący wpływ na meble kuchenne oraz elementy wykończeniowe, ale przede wszystkim na nasze samopoczucie. Jeżeli w naszej kuchni zauważymy niewielkie kropki w kolorze czarnym, rdzawym, zielonym lub żółtym może to oznaczać tylko jedno. Walka z pleśnią jest bardzo ważna ponieważ zaatakowane elementy odbarwiają się, pękają, odkleją i przede wszystkim szpecą. Pleśń może być także powodem alergii i astmy oraz zwiększenia ilości dwutlenku węgla w powietrzu.

Walka z pleśnią:

Pleśń na drewnie należy wyszorować szczotką, a następnie zaimpregnować preparatem grzybobójczym. Gdy pleśń pojawi się na tapecie niestety trzeba ją wymienić. Zainfekowaną ścianę trzeba skuć ją do momentu oczyszczenia jej z pleśni. Większości przypadków pleśń można usunąć domowymi sposobami lub odpowiednimi preparatami.

 

Jak dbać o drewniane meble kuchenne?

zdjęcie 1Przede wszystkim należy pamiętać, że drewniane meble nie lubią wody. Dlatego nie wolno używać mokrych ścierek i szorstkich szmatek. Nadmierna wilgoć może wniknąć w strukturę drewna. Kolejną rzeczą, która szkodzi, jest nagła zmiana temperatury. Nie powinniśmy aranżować pomieszczeń tak, żeby drewniane meble stały obok pieca, kominka czy kuchenki. Nie wolno również kłaść na nich gorących naczyń, gdyż zostawiają trudne do usunięcia ślady. Do pielęgnacji drewna warto stosować specjalne środki. Nie należy go czyścić na przykład detergentami kuchennymi, ponieważ mogą spowodować odbarwienia i w efekcie zniszczyć meble. Większość preparatów przeznaczonych do konserwacji tego surowca zawiera woski oraz oleje, które tworzą warstwę chroniącą powierzchnię. Aby dobrze je zabezpieczać, trzeba też dopasować pielęgnację do tego, czy materiał jest lakierowany, woskowany, olejowany lub bejcowany. Najłatwiej jest utrzymać w czystości sprzęt lakierowany. – Powierzchnia takich mebli jest wodoodporna i gładka, więc do ich pielęgnacji nadaje się wiele dostępnych na rynku produktów.

Jak przywrócić blask miedzianym garnkom?

zdjęcie 1Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania w pracach kuchennych, to mamy dla Ciebie ciekawy sposób na przywracanie czerwonego blasku miedzianym patelniom, garnkom i sztućcom. Otóż aby połyskiwały one tak, jak za czasów swojej nowości  można do ich czyszczenia zastosować... ketchup.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także