Naprawa i remont - poradnik

Jak zabudować rury w pokoju?

jak zabudować rury w pokoju? (fot. trendir.com)Często, zwłaszcza posiadając stary dom lub mieszkanie w kamienicy możemy napotkać stare, wystające rury, które szpecą nam pomieszczenie. Zadajemy sobie wtedy pytanie czy damy radę zabudować je samemu, czy jednak musimy wezwać ekipę specjalistów do tego i niestety zapłacić za robociznę. Aby ułatwić podjęcie tej decyzji postaramy się opisać jak takie zabudowanie wykonać.

Oczywiście najprostszym sposobem ukrycia wystających rur, jest zakrycie ich meblem, bądź np. obudowanie ich szafą wnękową. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości możemy pokusić się o pokrycie ściany panelami fornirowanymi. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie panele musimy odsunąć od ściany kilka centymetrów, więc zabiorą nam trochę miejsca w pomieszczeniu. Kolejnym sposobem jest obudowanie ich przy użyciu płyty gipsowo-kartonowej. Jest to dość tani sposób i prosty w montażu. Ciekawym i nietypowym sposobem jest też po prostu przemalowanie rur na jakiś ciekawy kolor, który będzie współgrał z całym pomieszczeniem.

Jak montować panele ścienne?

panele ścienneObecnie na rynku mamy dostępną całą paletę kolorów w jakich występują panele ścienne, jak również szeroki wybór faktury. Można je podzielić na dwa rodzaje ze względu na materiał, z którego zostały wykonane: drewnopodobne z płyty MDF i z tworzyw sztucznych. Warto wiedzieć, że panele ścienne są bardzo praktyczne w użytkowaniu, gdyż można je czyścić zwykłymi detergentami. Jeśli już zakupimy panele i zdecydujemy się montować je sami, powinniśmy przygotować: wiertarkę, gwoździe, młotek, poziomicę, dyble, piłkę do drewna, wkręty do drewna. Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć to przymocowanie do ściany kawałka listwy drewnianej i jej pionizacja. Następnie w drugim końcu robimy to samo z kolejną listwą, po czym pomiędzy nimi, w pewnych odstępach, przykręcamy kolejne, tworząc stelaż pod panele. Jak skończymy stelaż, możemy przystąpić do montażu paneli. Przybijamy je do listew gwoździami o wysokości 1,5 cm. Gwoździe należy wbijać na ukos na łączeniach paneli. Aby połączyć panele z drugą ścianą bądź podłogą, musimy wykorzystać do tego listwy narożnikowe. Możemy je również przybić gwoździami, ale dobrym sposobem jest również przyklejenie ich. Pełnią one głównie funkcję estetyczną.

Jak zmienić wygląd mebli?

meble pokojowePrzychodzi taki moment, że każdy z nas chciałby odświeżyć, a nawet całkowicie zmienić wygląd mebli w domu, czy mieszkaniu. Niestety na ogół wiąże się to z dość dużymi kosztami. Istnieje jednak kilka dość prostych sposobów, dzięki którym możemy odświeżyć, bądź też całkowicie zmienić wygląd naszych mebli. Najprostszym sposobem, ale nadal dość kosztownym, jest po prostu wymiana frontów szafek. Niestety może okazać się również, że ciężko będzie nam znaleźć nowe fronty pasujące do naszych mebli. Innym sposobem jest pomalowanie lub oklejenie frontów. Na rynku mamy dostępną szeroką paletę farb oraz niezliczoną ilość wzorów naklejek, przeznaczonych właśnie na meble. Pamiętajmy tylko, aby przed przystąpieniem do malowania lub oklejania frontów odpowiednio je przygotować, tzn. wyrównać powierzchnię i oczyścić.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także