Montaż - poradnik

Jak zamocować lustro?

zdjęcie 1Lustra optycznie powiększają pomieszczenia. Można zainwestować w lustro w ramie i przyczepić do ściany na haczyk. Drugi sposób to lustro przykleja się specjalnym klejem do luster. Warto nałożyć grubą warstwę kleju, by po upływie czasu nie zaczęło się odklejać.

Jak zaplanować gniazdka w salonie?

zdjęcie 1Rozmieszczenie gniazdek w salonie powinno być starannie przemyślane. Zdarza się, że salon podzielony jest na kilka stref: strefę telewizyjną, strefę wypoczynkową czy strefę jadalnianą. Gniazdka w każdej z tych stref muszą umożliwiać wygodnie z nich korzystanie. Planując gniazdka, należy liczyć się z pewnymi zasadami, generalnie na każde 5m2 pomieszczenia powinno znaleźć się przynajmniej jedno gniazdko, montowane na wysokości 0,3 m. Oczywiście w salonie z wydzielonymi strefami, gniazdek musi być znacznie więcej. I tak, w strefie telewizyjnej konieczne są przynajmniej dwa gniazdka podwójne, jeśli dodatkowo planujemy umieścić lampkę, także należy wziąć to pod uwagę. W strefie wypoczynkowej, z pewnością przyda się jedno gniazdko podwójne, podobnie jak w strefie jadalnianej.

Jak wieszać obrazy - domowa galeria?

zdjęcie 1Obrazy, plakaty, to ozdoba wnętrza. Aby jednak uzyskać odpowiedni efekt i uniknąć „bałaganu” na ścianie, trzeba stosować kilka podstawowych zasad:

  • wieszaj obrazy na wysokości wzroku, tam jednak gdzie siedzimy, wieszajmy je niżej, abyśmy mogli swobodnie podziwiać je z pozycji siedzącej;
  • na dużej powierzchni wieszajmy proporcjonalnie duży obraz lub dwa mniejsze obok siebie, gdyż mała reprodukcja „zginie” i będzie niezauważalna;
  • jeśli obrazy wieszamy np. nad sofą, stołem, wybierajmy dla nich układ poziomy, jeśli zaś mamy do dyspozycji wąski kawałek ściany - układ pionowy.
Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także