Porady - poradnik

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Jakie oświetlenie do salonu?

oświetlenie w salonieNasze domowe salony to najczęściej wnętrza pełniące jednocześnie wiele różnorodnych funkcji. W tym miejscu przyjmujemy przecież gości, spędzamy czas w rodzinnym gronie, wypoczywamy, jadamy, a nierzadko również sypiamy, czy też pracujemy. Z tego też powodu salon wymaga podzielenia go na poszczególne strefy i dobrania światła w zależności od ich funkcji. Z całą pewnością intensywnego oświetlenia wymaga stół. Najlepiej nadają się do tego celu wiszące lampy usytuowane dokładnie nad nim. Aby w salonie móc wypoczywać w przyjemnym półmroku lub oglądać wieczorami telewizję – niezbędne jest światło nieco przyćmione. Do takich celów najlepiej nadają się stojące lampy. Dobrze jest, jeśli taka lampa ma możliwość nakierowywania światła w pożądane miejsce. Wówczas przy jej świetle będziemy mogli również wypoczywać przy ciekawej lekturze.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także