Porady - poradnik

Jak zapobiec powstawaniu szpar w drewnianej posadzce?

drewniana podłogaAby w drogiej posadzce z drewna nie zrobiły się niechciane przez nikogo szpary – należy zacząć od zbadania podkładu podłogowego. Badanie polega na zmierzeniu jego temperatury w miejscach, w których przechodzą rury c.o oraz w pozostałych. Różnica powinna wynosić najwyżej kilka stopni. Jeśli jest większa – oznacza to, że na rurach nie ma otuliny termoizolacyjnej. Pomiarów dokonuje się przy użyciu czujki na podczerwień. W celu zlikwidowania problemu można odkuć rury i nałożyć na nie otulinę lub na powierzchnię podkładu zastosować warstwy izolujące. Na podkład można rozłożyć matę z pianki polietylenowej i przykleić do niej sklejkę, do której następnie przykleimy parkiet. Można też użyć gumokorka o grubości 5 mm i do niego przykleić sklejkę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że o ile obydwie metody nie wymagają ingerencji w warstwę podkładową – to jedna i druga przyczynia się do podniesienia poziomu podłogi o 1,5 do 2 cm.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także