Porady - poradnik

Jak zbudować dom w stylu wiejskim?

dom wiejskiDomy stylizowane na wiejskie najlepiej wznosić jest na terenach dla nich właściwych, czyli właśnie na wsiach. Taki dom nie musi być identyczny, jak wszystkie pozostałe, które występują w najbliższej okolicy, ale powinien nawiązywać do miejscowej architektury oraz dobrze wpisywać się w otaczający go krajobraz. W niektórych przypadkach tego rodzaju wymagania możemy napotkać w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy region posiada mocno zakorzenioną tradycję i jest interesujący pod względem turystycznym, czy krajoznawczym. Dom wiejski to dom o prostej i skromnej formie. Jednak w dzisiejszych czasach to także dom energooszczędny, funkcjonalny i całkowicie komfortowy w użytkowaniu. Aby podkreślić jego sielski charakter można wykończyć elewację drewnem, kamieniem naturalnym oraz dobudować ganek. Dach warto pokryć ekologicznym materiałem. Jeśli komuś nie bardzo odpowiada typowa wiejska strzecha – można w powyższym celu zastosować np. gont drewniany. Jest to pokrycie, które nada budynkowi charakteru prostoty oraz lekkości.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także