Porady - poradnik

Jak zdrowo gotować?

zdjęcie 1Wielu z nas sądzi, że najwyższą wartość odżywczą, np. warzyw zachowuje się dzięki gotowaniu na parze.
W sklepach aż roi się od nowoczesnych szybkowarów
i innych urządzeń służących do zdrowego gotowania. Tymczasem okazuje się, że wcale nie wszystko jest dobrze gotować na wspomnianej parze. Niektóre warzywa, zwłaszcza, kapustne zawierają siarczany, które nie służą dobrze zdrowiu człowieka. Dlatego też, aby potrawa była naprawdę zdrowa, szkodliwe substancje trzeba odparować, gotując w sposób tradycyjny, tj. w wodzie, bez używania pokrywki. Mięsa, zwłaszcza wieprzowinę warto smażyć beztłuszczowo, używając w tym celu patelni i rondli teflonowych. Należy jednak pamiętać, że powłoka teflonu musi pozostawać nienaruszona. W przeciwnym razie do jedzenia przenikną szkodliwe substancje.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także