Naprawa i remont - poradnik

Jak zmienić wygląd mebli?

meble pokojowePrzychodzi taki moment, że każdy z nas chciałby odświeżyć, a nawet całkowicie zmienić wygląd mebli w domu, czy mieszkaniu. Niestety na ogół wiąże się to z dość dużymi kosztami. Istnieje jednak kilka dość prostych sposobów, dzięki którym możemy odświeżyć, bądź też całkowicie zmienić wygląd naszych mebli. Najprostszym sposobem, ale nadal dość kosztownym, jest po prostu wymiana frontów szafek. Niestety może okazać się również, że ciężko będzie nam znaleźć nowe fronty pasujące do naszych mebli. Innym sposobem jest pomalowanie lub oklejenie frontów. Na rynku mamy dostępną szeroką paletę farb oraz niezliczoną ilość wzorów naklejek, przeznaczonych właśnie na meble. Pamiętajmy tylko, aby przed przystąpieniem do malowania lub oklejania frontów odpowiednio je przygotować, tzn. wyrównać powierzchnię i oczyścić.

Jak zamontować panele podłogowe?

zdjęcie 1Przy urządzaniu, bądź remoncie mieszkania warto zastanowić się nad położeniem paneli podłogowych. Na rynku mamy dostępnych wiele wybarwień, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Dodatkowo możemy wybrać panele bezklejowe, które są jeszcze łatwiejsze w montażu od tradycyjnych. Warto wiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na panele, nie musimy zrywać starej podłogi, gdyż będzie ona świetnym podkładem. Pierwszą rzeczą od jakiej powinnyśmy zacząć jest oczyszczenie podłoża, na którym będziemy kłaść nasze panele. Następnie rozkładamy gąbkę czy też korek, które będą stanowiły warstwę wyciszającą. W tym momencie możemy już zacząć układać panele. Układanie paneli zawsze zaczynamy od ściany, prostopadle do okna znajdującego się w pokoju. Przy układaniu należy zawsze zostawić małą szczelinę pomiędzy panelami a ścianą, w którą wkładamy małe, drewniane klocki. Pozwoli to na swobodną pracę paneli i ich elastyczność. Po ułożeniu pierwszego rzędu, który dociskamy do klocków możemy rozpocząć układanie kolejnego. Należy pamiętać o dokładnym przyciskaniu ich do już położonego i tak do samego końca. Na łączeniach paneli nie może być żadnej szczeliny, dlatego warto je delikatnie dobić młotkiem. Pamiętajmy, że nie należy uderzać bezpośrednio w panel, tylko przez  np. kawałek drewna,  aby go nie uszkodzić. Po ułożeniu paneli do końca, wyjmujemy klocki i przystępujemy do montażu listew przypodłogowych.

Jak układać gres?

zdjęcie 1Płytki gresowe należy układać stosując spoiny, które następnie wypełnia się fugą. Nawet płytek rektyfikowanych nie można układać na styk, ponieważ powierzchnie te tworząc zwartą całość będą się naprężać i deformować. Zaprawę klejącą, dobraną odpowiednio do rodzaju gresu najlepiej jest nanosić obustronnie. Metoda ta polega na smarowaniu zaprawą zarówno podłoża, jak i spodniej warstwy elementu klejonego. Zabieg ten pozwala dokładnie wypełnić klejem całą przestrzeń pod płytką i uzyskać najlepszą przyczepność. Jeżeli płytki są duże należy je mocno docisnąć do podłoża, aby wyeliminować pęcherzyki powietrza, które mogły wytworzyć się pomiędzy płytką, a gruntem, na który jest układana. Pamiętajmy również, że nie wszystkie kleje do gresu nadają się do zastosowania zarówno na ścianach, jak i na posadzkach. Przeważająca ich część przeznaczona jest tylko do posadzek.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także