Czyszczenie i konserwacja - poradnik

Jak zrobić płyn do mycia naczyń?

zdjęcie 1Jak zrobić płyn do mycia naczyń: ¼ szklanki drobno posiekanego mydła,¼ szklanki płynnej gliceryny, 2 szklanki gorącej wody, ½ łyżeczki wybranego olejku zapachowego. W naczyniu wymieszaj płatki mydlane z gorącą wodą i rozpuść je. Mieszaj, aż otrzymasz gładką masę. Poczekaj, aż trochę ostygnie Dodaj glicerynę i olejek zapachowy, a następnie pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Stygnąca mieszanina będzie zmieniała konsystencję w żelową. Po wystygnięciu należy ją nieco rozmieszać i przelać do pojemnika.

Jak wyczyścić zapleśniałą kafetierkę?

zdjęcie 1Dla wielu miłośników kawy, nie ma doskonalszego sposobu na przyrządzanie tego napoju niż we włoskiej maszynce do zaparzania kawy, popularnie zwanej kafetierką.

Jednak nieodpowiednie mycie i przechowywanie tego urządzenia czasami powoduje powstawanie na jego wewnętrznych ściankach niebieskawego nalotu. Aby temu zapobiec należy pamiętać, że przede wszystkim nie należy nigdy skręcać naczynia, jeśli  jest jeszcze wilgotne. Jednak jeśli już taki nalot powstanie to najlepszym sposobem na wyczyszczenie jest zastosowanie roztworu z wody i octu a następnie dokładne umycie w wodzie z płynem do naczyń.

Jak wyczyścić marmurowy blat?

zdjęcie 1Marmur należy odkurzać miękką bawełnianą szmatką, a następnie zmywać roztworem soli kuchennej w 2% wodzie utlenionej. Po wyschnięciu polerować wełnianą ściereczką. Inny sposób czyszczenia marmuru, to pocieranie mieszaniną miękkiego, lekko rozgrzanego mydła toaletowego z niegaszonym wapnem. Następnie spłukać obficie wodą i wypolerować. Dla zabezpieczenia marmuru przed zabrudzeniem, można go powlec cienką warstwą kremu silikonowego.

 

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także