Porady - poradnik

Jaką kołdrę wybrać do sypialni?

zdjęcie 1Kołdra jest ważnym elementem każdej sypialni. Zapewnia nam komfort i przytulność. Powinna być ciepła i lekka, latem delikatnie chłodzić a zimą zapewnić ciepło. Kołdra to dwie warstwy materiału zszyte ze sobą, wypełnione określonym materiałem. Wypełnieniem kołdry mogą być różne materiały: pierz, puch ptasi, wełna, silikon, włókna poliestrowe. Kołdry możemy podzielić także na letnie i zimowe. Jaką wybrać do sypialni? Przyjrzyjmy się możliwym gatunkom.

Kołdry pierzowe wypełnione są najczęściej pierzem pochodzącym od gęsi. Surowiec ten doskonale chroni podczas snu zapewniając odpowiednią izolację. Niestety kołdry pierzowe mogą być alergizujące. Należą do jednych z tańszych na rynku.

Tradycyjne są kołdry puchowe, które charakteryzują się długim czasem eksploatacji, trwałością. Wchłaniają i odprowadzają wilgoć z ciała podczas snu. Ponadto kołdra puchowa jest lekka i doskonale chroni przed utratą ciepła.

Kołdra wełniana, wykonana jest z żywej wełny pochodzącej z owcy. Najlepsza jest wełna pochodząca z owiec australijskich lub nowozelandzkich.  Dzięki niesamowitej właściwości włosia, które kurczy się i rozpręża pod wpływem zmian temperatury, kołdra taka jest niezwykle użyteczna. Zimą grzeje, a latem nie dopuszcza do pocenia i przegrzania organizmu.

Kołdry z włókien poliestrowych są antyalergiczne. Dzięki włóknom syntetycznym, które zawierają duże ilości powietrza w kołdrze, doskonale izoluje ciepło. Włókno takie nie zbija się, jest miękkie i delikatne.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także