Porady - poradnik

Jaka pościel dla małego dziecka?

pościel dla dzieckaDziecko, które ma sypiać w łóżeczku niemowlęcym powinno posiadać odpowiednie wyposażenie do snu. Wyposażenie to jest szczególnie ważne, ponieważ najmłodsze dzieci w łóżeczku spędzają znaczną ilość czasu. Podstawową rzeczą jest wygodny i przyjazny dla ciała maluszka materacyk. Oprócz niego nabyć trzeba też kołderkę oraz poszewki i prześcieradła. Podczas ich wyboru kierujmy się przede wszystkim materiałem, ż jakiego zostały wykonane. Stawiajmy na materiały jak najbardziej naturalne i nieszkodliwe dla zdrowia malucha. Szczególnie polecana jest naturalna bawełna, która dobrze się sprawdza i można prać ją w wysokich temperaturach. Dobrze jest inwestować w takie komplety pościeli dziecięcej, które posiadają w zestawie ochraniacze na szczebelki łóżeczka i baldachim. Wprawdzie są one droższe od kompletów standardowych, ale dodatkowe elementy okazują się w praktyce bardzo przydatne.

Jak zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju?

pokój dzieckaWszystkie dzieci, niezależnie od wieku i stanu zdrowia potrzebują odpowiednich i sprzyjających ich rozwojowi warunków. Zapewnienie tych warunków sprowadza się najczęściej do odpowiedniego urządzenia pokoju dziecka. Poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni życiowej każdy z nas rozumie jednak coś zupełnie innego. Nie istnieje zatem żaden schemat, według którego należy aranżować pokoje naszych dzieci. Każde z nich jest bowiem inne i każde ma inne potrzeby. Potrzeby te zależą od wieku dziecka, jego płci i indywidualnych upodobań. Mądrość opiekunów w urządzaniu pokoju dziecięcego powinna polegać na wzięciu owych potrzeb pod uwagę i stworzeniu optymalnych warunków do rozwoju dziecka. U dzieci zdrowych uwzględnia się przede wszystkim potrzebę snu, zabawy, odpoczynku, zdobywania wiedzy i poszerzania jej. U dzieci z zaburzeniami oprócz wymienionych powyżej aspektów – należy dodatkowo uwzględnić potrzebę usprawniania i określonej stymulacji rozwoju dziecka.

Jak nadać wnętrzu afrykańskiego klimatu?

wnętrze w stylu afrykańskimAfryka to kontynent odległy i dla wielu z nas wciąż niedostępny. Kojarzony bywa z palącym słońcem pustyni oraz egzotycznymi zwierzętami i sawanną. Osoby, które tęsknią za afrykańskim klimatem mogą stworzyć jego namiastkę we własnych „czterech ścianach”. Nie musi to być nowa aranżacja całego mieszkania, a jedynie zorganizowanie kącika w stylu afrykańskim, z którego będziemy korzystać okazjonalnie. Kolory pasujące do tego rodzaju przestrzeni to przede wszystkim kolory ziemi oraz biel i czerń kontrastująca z intensywną pomarańczą, słoneczną żółcią i ciemną zielenią. Jeśli chodzi o wzornictwo, to jak najbardziej wskazane są motywy zwierzęcych cętek oraz pasków. Trzeba jednak uważać z ilością tego rodzaju wzorów, ponieważ przy ich zastosowaniu nietrudno o wywołanie wrażenia kiczu.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także