Wybór materiału/atesty - poradnik

Jaki gres do przedpokoju?

zdjęcie 1Podłogi domowych przedpokoi i holi wejściowych są najbardziej narażone na zabrudzenia oraz ścieranie i szybkie zużywanie się materiału. Dlatego przed wyborem gresu do tych pomieszczeń powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego klasę ścieralności. Dobrze, jeśli klasa ta będzie jak najwyższa. Kolejnym ważnym parametrem jest  antypoślizgowość - gres do holu wejściowego lub przedpokoju powinna wynosić minimum, R9. W związku z dużym narażeniem podłóg przedpokojowych na zabrudzenia – gres zaraz po ułożeniu warto zaimpregnować. Wydłuży to jego żywotność i uchroni przed zaplamieniami.

Jaka podłoga na poddasze?

zdjęcie 1Obecnie najczęściej stosowanymi materiałami wykończeniowymi na podłogi są panele lub parkiety. Jednak planując podłogę na poddaszu użytkowym ważna jest nie tylko warstwa zewnętrzna. Podłoga i jej ciężar powinny przede wszystkim być dopasowane do nośności stropu. Chodzi tutaj o jego wytrzymałość na obciążenia, którą w każdym przypadku powinien ocenić uprawniony konstruktor budowlany. Podłogi można wykonywać na legarach lub układać jej warstwy bezpośrednio na powierzchni stropów. Wiele zależy zatem także od konstrukcji stropu. Szczególną trudność sprawiają stropy na belkach stalowych, w przypadku których przestrzenie pomiędzy belkami trzeba dodatkowo wypełniać odpowiednim materiałem.

Do czego służy beton architektoniczny?

betonowa ścianaNowoczesne betony architektoniczne służą ostatnio coraz częściej do zastosowań wewnętrznych. Oznacza to, że wielu użytkowników pragnie posiadania betonu
w swoich wnętrzach. Z betonów architektonicznych można tworzyć zarówno ściany, stropy i podłogi, jak i wykorzystać je na mniejsze elementy wystroju pomieszczenia. Nadają się one na blaty kuchenne, obudowy wanien lub brodzików. Świetnie sprawdzają się do wykonania z nich domowych kominków lub jedynie samych ich obudów. Z innowacyjnych betonów samozagęszczalnych tworzy się także elementy typowo ozdobne oraz stosuje się go do urozmaicenia detali architektonicznych. Beton nadaje wnętrzom indywidualnego charakteru i podkreśla ich niepowtarzalny styl. Szczególnie pasuje do wnętrz utrzymanych w minimalistycznym stylu, ale nieźle komponuje się także w tzw. wnętrzach glamour.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także