RTV/AGD - poradnik

Jaki grill wybrać

grill wielofunkcyjny (fot. gizmodo.com)Jeden i drugi rodzaj grilla ma swoje wady i zalety, ale ze względu na aspekty zdrowotne polecamy grille na gaz. Dlaczego? Warto wiedzieć, że kapiący na węgiel tłuszcz z potraw, którego aromat odpowiada za to, co tak charakterystyczne i lubiane w potrawach z grilla, podczas spalania się na rozgrzanym węglu wydziela toksyczne i niebezpieczne dla naszego organizmu opary, które osiadają na grillowanym jedzeniu. Ten problem nie występuje w przypadku grilla gazowego. Nadmiar tłuszczu skapuje do specjalnej miseczki, a reszta odparowuje podczas grillowania. Grill gazowy nie naraża nas więc na wdychanie toksycznych oparów. Poza tym grill gazowy pozwala na szybsze przygotowanie potrawy, łatwo w nim regulować temperaturę oraz utrzymać w czystości wszystkie elementy grilla.

Pochłaniacz czy okap?

Pochłaniacz posiada, m.in. filtr węglowy i, jak nazwa wskazuje, pochłania zapachy. Nie jest podłączony do kanału wentylacyjnego, wywiewa oczyszczone powietrze z powrotem do kuchni. Wyciąg z kolei musi być podłączony do wentylacji ponieważ wyciąga zapachy z kuchni i wywiewa je do wentylacji. Jest skuteczniejszy od pochłaniacza. Wybór nie zależy jednak tylko od naszych preferencji. Jeśli wybieramy wyciąg, to albo do kuchni w domu jednorodzinnym albo w bloku, w którym każde mieszkanie ma własny kanał wentylacyjny. Jeśli kanał w bloku jest wspólny dla kilku pięter, to można mieć tylko pochłaniacz.

zdjęcie 1

Jaką wybrać lodówkę ekologiczną?

lodówka (fot. coastappliancerepair.com)Pamiętajmy, że to urządzenie zużywa najwięcej energii, spośród innych kuchennych sprzętów AGD. Lodówka pracuje cały czas, więc bardzo duże znaczenie ma wybór nowego i energooszczędnego modelu. Najlepiej kupować te oznaczone klasą wydajności energetycznej A++ ewentualnie A+. Warto wymienić starą, kilkunasto - lub nawet kilkudziesięcioletnią lodówkę, ponieważ w porównaniu do urządzeń nowej generacji, potrafią one zużywać nawet do 40% energii więcej! Warto również zwracać uwagę na dodatkowe funkcje, np. automatycznego rozmrażania. Szron na ściankach chłodziarki zwiększa  zużycie prądu, warto więc zadbać o to, by nasza lodówka sama regularnie się rozmrażała. Dobrym rozwiązaniem na niższe zużycie energii jest również program „Holiday”, który warto włączać, gdy wyjeżdżamy na urlop, a lodówka pozostaje prawie pusta, więc nie ma potrzeby utrzymywania tak niskiej temperatury. Dodatkowo pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach korzystania z naszych lodówek: nie trzymajmy drzwiczek urządzenia długo otwartych, nie wkładajmy do środka bardzo ciepłych produktów, nie ustawiajmy urządzeń w bardzo nasłonecznionych i ciepłych (np. koło grzejnika) miejscach.

Zobacz zdjęcia według koloru

Zobacz także